Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

O post prezidenta Srí Lanky sa uchádzajú traja adepti

Predchádzajúci prezident Rádžapakša podal demisiu.

O post prezidenta Srí Lanky sa uchádzajú traja adepti
Občianske nepokoje na krízou zmietanej Srí Lanke. Foto: TASR/AP

Troch kandidátov v utorok (19. 7.) nominovali na post srílanského prezidenta. Funkciu hlavy štátu od minulého piatka dočasne zastáva premiér tejto ostrovnej krajiny Ranil Vikramasinghe.

Okrem neho sa o prezidentské kreslo budú v stredajšom (20. 7.) tajnom hlasovaní uchádzať bývalý minister školstva Dullas Alahapperuma, ktorý má podporu hlavnej opozície, a ľavicový líder Anura Dissanajake. Informuje o tom agentúra AFP.

Trojicu kandidátov nominovali poslanci na utorkovom zasadnutí parlamentu, ktoré trvalo menej než desať minút. Budovu parlamentu prísne strážili vzhľadom na demonštrácie, ktoré sa začali v apríli a v posledných týždňoch sa situácia výrazne vyostrila.

Krátko pred hlasovaním sa z boja o prezidentský post stiahol opozičný líder Sadžith Premadása. Na sociálnej sieti twitter priblížil, že podporuje 63-ročného Alahapperuma, bývalého člena Srílanského ľudového frontu (SLPP), vedeného exprezidentom Gótábajom Rádžapakšom.

Ten minulý týždeň utiekol pred povstaním na Maldivy, potom do Singapuru a podal demisiu.

Politická dohoda?

AFP s odvolaním sa na politické zdroje píše, že Premadása a Alahapperuma v noci na utorok údajne uzavreli dohodu, na základe ktorej sa má stať Alahapperuma prezidentom a Premadása predsedom vlády. Ich cieľom je vytvoriť vládu jednoty a vyviesť krajinu zo zhoršujúcej sa ekonomickej krízy.

Úradujúci prezident Vikramasinghe (73), ktorý je šesťnásobným premiérom Srí Lanky, má podporu vedenia SLPP, ktorá je naďalej najväčšou stranou v 225-člennom parlamente.

Tretí kandidát, 53-ročný Anura Dissanajake, je predsedom marxistickej komunistickej strany JVP (Ľudový oslobodzovací front), ktorá má v parlamente len tri kreslá.

Prípadný štvrtý kandidát, bývalý šéf armády Sarath Fonseka, v utorok nezískal dostatočný počet hlasov zákonodarcov a nemohol tak vstúpiť do boja o prezidentskú funkciu.

Nový líder krajiny má zostať v úrade po dobu funkčného obdobia Rádžapakšu, ktoré vyprší v novembri 2024.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet