Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pri výbuchu auta prišiel o život Rusmi dosadený starosta obce pri Charkove

Atentát údajne spáchali ukrajinskí partizáni.

Pri výbuchu auta prišiel o život Rusmi dosadený starosta obce pri Charkove
Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Rusmi dosadený starosta mestečka Velykyj Burluk pri Charkove na východe Ukrajiny Jevhen Junakov prišiel o život pri výbuchu automobilu. Oznámili to včera (11.7.) tlačové agentúry.

Velykyj Burluk je podľa ukrajinských médií dôležitý železničný uzol, využívaný ruskými vojskami.

V súčasnosti ruské vojská okupujú skoro tretinu Charkovskej oblasti, napísala agentúra Unian s odvolaním sa na vyjadrenie šéfa ukrajinskej oblastnej správy Oleha Synehubova.

Rusov dosadená oblastná správa označila atentát za teroristický útok. „Vyhodenie auta do povetria (…) bol naplánovaný teroristický útok, ktorý zorganizovali tí istí fašisti, ktorí sedia v ukrajinskej vláde,“ citovala agentúra TASS z vyjadrenia proruských úradov.

Útok podľa neho podnikla diverzná a prieskumná skupina, ktorej členovia položili nálož pod auto.

List Komsomolskaja pravda dodal, že na „oslobodenom území“ Charkovskej oblasti, teda na území pod ruskou kontrolou, platí vojnový stav.

Po stabilizácii situácie by sa tu mohlo konať referendum alebo prieskum medzi občanmi o politickej budúcnosti regiónu; teda o jeho pripojení k Rusku.

Nejde o nič neobvyklé

Nejde o prvú násilnú smrť kolaboranta na okupovaných územiach Ukrajiny. Minulý mesiac bol v okupovanom Chersone na juhu Ukrajiny spáchaný atentát na miestneho činovníka, podľa ukrajinských médií kolaboranta s Ruskom.

Dmytro (rus. Дмитрий) Savlučenko, ktorý mal v Rusmi dosadenej oblastnej správe na starosti záležitosti rodín, mládeže a športu, prišiel o život tiež pri výbuchu automobilu.

„V Chersone vyhodili kolaboranta do povetria,“ komentoval to na svojom webe list Ukrajinska pravda.

O niekoľko dní skôr spáchali atentát na hlavu správy obce Čornobajivka, ale Jurij Turuljov z útoku vyviazol. Podľa ruských médií bol ľahko zranený.

Terčom atentátu sa stala tiež šéfka školstva v okupovanom meste Kachovka Iryna Machňovová, no jej vozidlo vyletelo do povetria ešte skôr, ako doneho zasadla, pripomenula agentúra Unian.

Útok agentúra pripísala ukrajinským partizánom v okupovanej Chersonskej oblasti. V máji pri explózii v okupovanom Enerhodare v Záporožskej oblasti utrpel zranenia okupantmi dosadený šéf mestskej správy Andrij Ševčyk.

Terčom pokusu o atentát sa včera (11.7) stal aj Andrij Siguta (rus. Andrej Siguta), Rusmi menovaný náčelník Melitopoľského okresu v okupovanej časti Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Siguta, ktorého ukrajinské médiá označujú za kolaboranta, vyviazol nezranený. „Ukrajinský terorista“ bol vzápätí obkľúčený, ale kládol odpor, a tak ho policajti zastrelili, uviedol ruský internetový list Gazeta s odvolaním sa na zástupcu náčelníka miestnej polície.

Dodal, že v Chersone sa podarilo včas odhaliť a zneškodniť bombu nastraženú na trase, ktorou mal ísť automobil šéfa oblastnej správy Volodymyra (Vladimira) Salda.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet