Na hlavný obsah

Volvo postaví pri Košiciach závod na výrobu elektromobilov

Ide o investíciu vo výške 1,2 miliardy eur.

Volvo postaví pri Košiciach závod na výrobu elektromobilov
Na ilustračnej snímke logo švédskej automobily Volvo. Foto: ČTK/ZUMA

Švédska automobilka Volvo Cars postaví pri Košiciach závod na výrobu elektromobilov za 1,2 miliardy eur. Výberom Slovenska ako lokality na svoj nový výrobný závod Volvo vytvára európsky výrobný trojuholník.

Ten zahŕňa závody v Gente (Belgicko) v západnej Európe a v Torslande (Švédsko) v severnej Európe. V piatok (1. 7.) o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) označil rozhodnutie postaviť tento závod za historickú chvíľu. „Prichádza významný investor. Dlho sme čakali, aby takýto investor prišiel aj na východ Slovenska,“ zdôraznil. Tiež ocenil, že Volvo bude na Slovensku vyrábať len elektromobily.

Nový závod pri Košiciach by mal vytvoriť približne 3 300 nových pracovných miest. „Som si istý, že to zlepší sociálnu situáciu v regióne a bude to motivovať Slovákov žijúcich v zahraničí vrátiť sa späť,“ dodal predseda vlády.

Výška štátnej pomoci pre novú automobilku vo Valalikoch pri Košiciach bude 267 miliónov eur, uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)

Klimaticky neutrálna energia

Volvo Cars má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne. Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023.

Inštalácie zariadení a výrobných liniek prebehnú v roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026.

Závod bude v súlade s ambíciou Volvo Cars mať do roku 2025 klimaticky neutrálne výrobné procesy, využívať iba klimaticky neutrálnu energiu.

Nadizajnujú ho ako najlepší príklad udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektrických vozidiel s optimalizovanou štruktúrou a logistickými tokmi, pričom ním Volvo Cars cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity.

Niekoľko tisíc nových pracovných miest

Nový závod pri Košiciach je plánovaný na produkciu do 250 000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest.

Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti. Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov.

Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600 000 vozidiel ročne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny