Na hlavný obsah

Jeden z reaktorov najväčšej jadrovej elektrárne v Európe odstavili

Hrozí nebezpečenstvo úniku rádioaktívnych látok.

Jeden z reaktorov najväčšej jadrovej elektrárne v Európe odstavili
Ruský vojak pred Záporožskou jadrovou elektrárňou. Foto: Twitter

Jeden z reaktorov ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je pod kontrolou ruských okupačných síl, je stále odstavený. Informovala o tom v sobotu (6. 8.) ukrajinská spoločnosť Enerhoatom, ktorá jadrové elektrárne v krajine spravuje.

V piatok (5. 8.) elektráreň zasiahli delostrelecké údery, z ktorých Moskva a Kyjev vzájomne obvinili jednotky opačnej strany.

„K 8.00 h (miestneho času, 7.00 h SELČ) 6. augusta 2022 Záporožská jadrová elektráreň operuje s rizikom porušenia predpisov o radiácii a požiarnej bezpečnosti,“ napísal na telegrame Enerhoatom, podľa ktorého pri ostreľovaní poškodili skladisko kyseliny dusičnej a priľahlú technickú budovu.

Naďalej hrozí aj nebezpečenstvo požiaru a úniku vodíka, ale aj rádioaktívnych látok. V dôsledku útoku na elektráreň sa spustil systém havarijnej ochrany jedného z blokov, ktorý odpojili od elektrickej siete. Jeho funkčnosť zabezpečujú náhradné generátory, uviedla ukrajinská spoločnosť.

Na odstránení následkov piatkového ostreľovania pracujú ukrajinskí pracovníci elektrárne. Zariadenie je stále v prevádzke a vyrába elektrinu pre ukrajinskú elektrickú sieť, napísal Enerhoatom.

„Toto sobotňajšie ráno bolo v mnohých európskych mestách možné iba preto, že Záporožská jadrová elektráreň včera zázrakom nevybuchla. Rusko zariadenie obsadilo a vykonáva nebezpečné provokácie,“ napísal na twitteri poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak a vyzval OSN, aby od Ruska dôrazne vyžadovala stiahnutie z elektrárne.

Nekalé aktivity Rusov

Správanie ruskej armády v areáli elektrárne v sobotu dôrazne za Európsku úniu odsúdil aj šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. „Ide o závažné a nezodpovedné porušenie bezpečnostných pravidiel jadrovej elektrárne a o ďalší príklad ruskej ľahostajnosti k medzinárodným pravidlám,“ napísal Borrell na twitteri.

Ukrajinské úrady v piatok obvinili ruské sily, ktoré najväčšiu európsku jadrovú elektráreň okupujú v podstate od začiatku svojej invázie na Ukrajinu, že zariadenie niekoľkokrát ostreľovali.

Rakety v jednom z útokov dopadli priamo vedľa jedného z blokov. Ruská agentúra RIA Novosti naopak s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z ruskej okupačnej správy z ukrajinského Enerhodaru, kde elektráreň leží, uviedla, že delostrelecký útok majú na svedomí ukrajinské jednotky.

Kyjev, Londýn aj Washington v posledných dňoch varovali, že ruskí vojaci používajú elektráreň ako ochranný štít a z miesta neďaleko zariadenia ostreľujú ukrajinské pozície. Ukrajina tiež tvrdí, že Rusko na mieste skladuje zbrane.

Nezávislý server The Insider v piatok uviedol, že zdroje z elektrárne upozorňujú na podozrivé aktivity ruských jednotiek. Na začiatku tohto týždňa do areálu zariadenia podľa nich dorazil vojenský konvoj s neznámym nákladom. Jeden zo zdrojov uviedol, že ruskí vojaci časť areálu podmínovali.

Správy o podmínovaní nemožno podľa starostu Enerhodaru Dmytra Orlova vylúčiť. V meste podľa neho po poslednej vlne ostreľovania jadrovej elektrárne vládne pochopiteľne panika. Očakáva sa ďalšia vlna evakuácií do oblastí, ktoré má pod kontrolou ukrajinská armáda, napísala agentúra Unian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet