Ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR podporí vzdelávanie odborníkov v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.
Pandémia COVID-19 zvýšila nápor na systém starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku. Sociálna izolácia, obmedzenie fyzických kontaktov a ekonomická neistota negatívne dopadli na duševné zdravie ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami, uvádza rezort.
Pandémia tak zvýraznila potrebu skvalitnenia starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku a zvýšenie jej dostupnosti.
„Podľa dostupných štatistík najmenej štyri percentá obyvateľov trpí jednou či viacerými duševnými chorobami. Zlepšenie starostlivosti tak nemá len medicínsky rozmer, ale aj spoločenský. Duševné ochorenia súvisia aj s chudobou, vzdelanosťou či kriminalitou,“ hovorí Ján Krajči, generálny riaditeľ sekcie implementácie Plánu obnovy a odolnosti a reforiem ministerstva zdravotníctva.
Rezort preto aktuálne vyhlasuje výzvu zameranú na vzdelávanie odborníkov v oblasti poskytovania starostlivosti o duševné zdravie. Výzva je určená odborníkom, ktorí sa starostlivosti o duševné zdravie venujú v zdravotníckych zariadeniach.
Celkovo vyčlenili takmer tri milióny
Pre psychológov, sestry, logopédov, liečebných pedagógov, záchranárov a ďalšie povolania alokovali celkovú podporu takmer tri milióny eur.
Oprávnení žiadatelia môžu získať od 500 do 6 000 eur v závislosti od zamerania štúdia. Na certifikačné štúdium je určená maximálna suma na jednu žiadosť 6 000 eur. Žiadosti na vzdelávacie aktivity pre komunitnú starostlivosť o duševné zdravie rezort podporí v maximálnej sume 2 000 eur.
„Oprávnené náklady predstavujú relevantné kurzy a vzdelávacie programy v oblasti starostlivosti o duševné zdravie. Ministerstvo podporí vzdelávacie aktivity, ktoré zrealizujú do 31. januára 2025, pričom žiadosť o poskytnutie prostriedkov z plánu obnovy môžu podať aj za aktivity, ktoré sa uskutočnili už po 1. februári 2020,“ spresňuje rezort.