Na hlavný obsah

Orbán: Som jediným protiimigračným premiérom v Európe

Uviedol to na konferencii konzervatívcov v USA.

Orbán: Som jediným protiimigračným premiérom v Európe
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vystupuje s prejavom v úvode výročnej Konferencie konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v texaskom Dallase. Foto: TASR/AP

Podstatou úspechu maďarskej vládnej strany Fidesz je, že si ctí židovsko-kresťanské tradície. Venuje sa tiež otázkam „genderu“ a migrácie, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vo štvrtok (4. 8.) v úvode výročnej Konferencie konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v texaskom Dallase.

„Sme 15-miliónový národ v strede Európy s unikátnym jazykom. Som staromódnym bojovníkom za slobodu a jediným protimigračným predsedom vlády v Európe,“ povedal Orbán v úvode prejavu.

Maďarský premiér zdôraznil, že je kresťanským politikom, a ten podľa jeho slov nemôže byť nikdy rasistom.

„Zaviedli sme nulovú toleranciu k antisemitizmu a rasizmu, preto tvrdenie, že Orbán je antisemita alebo rasista, je fake news,“ povedal na margo kritických reakcií na svoj prejav na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad. V ňom sa dotkol otázky miešania rás.

Orbán varoval pred snahami progresívcov oddeliť západnú civilizáciu od kresťansko-židovských koreňov a podrobne vykreslil kroky svojej vlády v otázkach ochrany tradičnej rodiny, detí pred propagandou komunít LGBT, hraníc pred ilegálnymi migrantmi, či v oblasti udržiavania nízkych daní.

O vojne na Ukrajine premiér povedal, že Maďarsko je v plnej miere solidárne s ukrajinským obyvateľstvom a dodal, že bez americko-ruských rokovaní nikdy nebude na Ukrajine mier.

„Našou predstavou budúcnosti je, že globalisti môžu ísť do pekla! Ja som prišiel do Texasu. Neviem poradiť, čo by ste mali urobiť, avšak tvrdím, že dosiahnuť mier dokážu iba silní vodcovia. Potrebujeme silnú Ameriku so silným vodcom,“ konštatoval Orbán.

Stretnutie s Trumpom

Do USA priletel Orbán už v utorok (2. 8.), keď sa stretol s exprezidentom Donaldom Trumpom na jeho súkromnom golfovom ihrisku v New Jersey.

Orbán pricestoval do USA iba týždeň po tom, ako svojimi kontroverznými výrokmi o miešaní rás vyprovokoval svoju dlhoročnú poradkyňu k rezignácii a zožal kritiku z najvyšších miest Európskej únie, ktorá ho okrem iného kritizuje aj za narúšanie demokratických hodnôt v Maďarsku.

Na konzervatívnej konferencii CPAC vystúpi s prejavom v sobotu (6. 8.) tiež Trump. Agentúra Bloomberg uvádza, že hoci Orbán zožal za svoje výroky o rase kritiku, niektorých amerických konzervatívcov jeho politika priťahuje.

Na CPAC v minulosti vystúpil napríklad republikánsky exprezident Ronald Reagan alebo George W. Bush. Konferencie sa okrem politikov účasťnia aj konzervatívni aktivisti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet