Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pápež František opäť vyzval na ukončenie bojov na Ukrajine

Za nevinnú obeť vojny označil aj Duginovú.

Pápež František opäť vyzval na ukončenie bojov na Ukrajine
Pápež František počas generálnej audiencie vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Pápež František v stredu (24. 8.) označil za „nevinnú obeť vojny“ dcéru ruského nacionalistického ideológa Darju Duginovú, ktorá zomrela pri sobotňajšom (20. 8.) atentáte v Moskve.

Podľa televízie Rai to povedal pri pravidelnej generálnej audiencii, keď sa pomodlil za nevinné obete vojny na Ukrajine. František vyzval na ukončenie tohto konfliktu a znovu tiež kritizoval predajcov zbraní, ktorí profitujú z vojen.

Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš napísal, že ho pápežove výroky o smrti Duginovej sklamali.

Obáva sa aj možného konfliktu v záporožskej elektrárni

Pápež sa za záver audiencie vo Vatikáne modlil za Ukrajinu a za „toľko nevinných, ktorí platia za šialenstvo všetkých strán“. „Myslím na tú úbohú dievčinu, ktorú zabila bomba pod sedadlom auta v Moskve. Nevinní platia za vojnu,“ povedal pápež. Ruská tajná služba FSB obvinila z jej smrti ukrajinské spravodajské služby, Kyjev to odmietol.

„Znovu vyzývam na obnovu mieru pre milovaný ukrajinský národ, ktorý už šesť mesiacov trpí vojnou,“ pripomenul pápež polrok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá si v stredu zároveň pripomína Deň nezávislosti.

„Dúfam, že sa prijmú konkrétne kroky na ukončenie vojny a tiež na odvrátenie rizika jadrovej katastrofy v Záporoží,“ dodal František. Jeho slová poukazujú na Záporožskú jadrovú elektráreň, odkiaľ v posledných dňoch prichádzali správy o ostreľovaní, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusi a Ukrajinci.

Pápež tiež pripomenul utrpenie „detí, utečencov a sirôt“. „Mnoho ukrajinských a ruských detí osirelo, prišli o otca alebo matku. Či sú to Rusi, alebo Ukrajinci. Toľko krutosti proti toľkým nevinným ľuďom, ktorí platia za šialenstvo, pretože vojna je šialenstvo,“ uviedol pápež.

Opätovne upozornil na vojny v iných častiach sveta. „Viac ako desať rokov sa bojuje v Sýrii, spomeňme na Jemen, kde toľko detí trpí hladom, na Rohingy, ktorí putujú po svete nespravodlivo vyhnaní zo svojej krajiny,“ dodal.

Pápežove slová odmietol ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Juraš. „Ako je možné hovoriť o jednom z ideológov ruského imperializmu ako o nevinnej obeti?“

Napísal to na twitteri s tým, že podľa neho ženu zabili ruské sily, aby z nej vytvorili mučeníčku. Nemožno podľa neho uvažovať v rovnakých kategóriách o agresoroch a obetiach agresie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet