Na hlavný obsah

Dôchodcovia majú dostať 13. dôchodok aj v novembri

Bude však krátený.

Dôchodcovia majú dostať 13. dôchodok aj v novembri
(Ilustračné foto) Foto: RTVS

Dôchodcom, ktorí majú nárok na 13. dôchodok, dávku tento rok vyplatia aj druhýkrát. V novembri však jeho výška bude krátená, a to koeficientom 0,7.

Vyplýva to z novely zákona o 13. dôchodku, ktorú v pondelok (26. 9.) schválila vláda. Do parlamentu ju kabinet posiela s návrhom na skrátené legislatívne konanie.

„Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok nepostačujúce,“ zdôvodnilo návrh ministerstvo práce.

Rezort pripomína, že na začiatku tohto roka dôchodkové dávky narástli o 1,3 %. Následne v júli predčasne vyplatili 13. dôchodok v diferencovanej sume, od 50 do 300 eur. V tradičnom termíne na konci roka ho pôvodne už nemali vyplácať.

Tieto opatrenia podľa rezortu práce čiastočne kompenzovali zvýšenie cien tovarov a služieb pre poberateľov dôchodkových dávok za prvý polrok tohto roka. V tomto období miera inflácie za domácnosti dôchodcov dosiahla 11,8 %.

„Aj v druhom polroku pokračuje výrazný rast inflácie za domácnosti dôchodcov, pričom na základe makroekonomickej prognózy IFP z júna 2022 sa očakáva miera inflácie na úrovni 12,4 %. Za prvých osem mesiacov roka sa spotrebiteľské ceny za domácnosti dôchodcov medziročne v priemere zvýšili o 12,6 %,“ vyčíslilo ministerstvo.

Opätovné vyplatenie 13. dôchodku za určených podmienok má zvýšiť náklady rozpočtu verejnej správy o 207,6 milióna eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika