Na hlavný obsah

Novým kráľom sa stal princ Charles, bude známy ako Karol III.

Bol najstarším synom zosnulej Alžbety II.

Novým kráľom sa stal princ Charles, bude známy ako Karol III.
Na snímke nový kráľ spojeného kráľovstva Karol III. Foto: profimedia.sk

Princ Charles je kráľom Spojeného kráľovstva, stal sa ním vo štvrtok (8. 9.) v okamihu úmrtia svojej matky, kráľovnej Alžbety II.

Nový britský monarcha, bude oficiálne známy ako kráľ Karol III. Informáciu potvrdil Clarence House, sídlo doterajšieho princa Charlesa, informuje stanica Sky News

Korunovácia ho však ešte len čaká. Na svojej internetovej stránke o tom informujú odborníci z The Constitution Unit Londýnskej univerzity (UCL).

Zaručuje to zákon „Rex nunquam moritur“, čo v preklade znamená „kráľ nikdy nezomiera“. Vďaka tomu môžu prejsť na nasledovníka trónu panovnícke právomoci automaticky. Nevzniká teda stav bezvládia.

Na tento moment sa pripravoval celý život

Titul Hlavy Spoločenstva národov (Commonwealth) síce dedičný nie je, Charles však zdedí aj ten. Dôvodom je vyhlásenie z roku 2018, v ktorom hlavy vlád jednotlivých súčastí Commonwealthu potvrdili prechod titulu po úmrtí kráľovnej na Charlesa.

Spojené kráľovstvo je jediná európska monarchia, v ktorej sa korunovácie panovníkov stále vykonávajú. Korunovácie sú pritom platené z vládneho rozpočtu. Panovníka korunujú za kráľa pod menom, ktoré si vyberie sám. Napríklad Eduard VII. – otec kráľovnej Alžbety – sa volal svojím pravým menom Albert.

Na tento moment sa Charles pripravoval celý život. Na rozdiel od svojej matky, ktorá začala vládnuť ako 26-ročná, začína Charles panovať ako starý muž.

Nového panovníka čaká návšteva všetkých štyroch častí kráľovstva, rovnako ako prijatie sľubov poslancov oboch komôr britského parlamentu.

Mnohí dlho tvrdili, že kráľovná by mala pre svoj vek abdikovať a na trón „pustiť“ Charlesa. Takto jednoducho to však nie je legislatívne možné. Pozbaviť sa panovníckej moci možno len regentstvom alebo abdikáciou, pričom oboje by si vyžadovalo kroky vo všetkých 15 oblastiach Commonwealthu, kde je kráľ hlavou štátu.

Trón Williamovi asi neprenechá

To, či by k takémuto kroku pristúpil Charles a trón by prenechal synovi Williamovi, však odborníci nepovažujú za pravdepodobné.

Regentstvo je možné dosiahnuť len z dôvodu duševnej alebo telesnej poruchy, ktorá zamedzuje výkon kráľovskej funkcie. Na abdikáciu je zasa potrebné vytvoriť právny akt, v ktorom by kráľ deklaroval odstúpenie od moci. S tým by však musel súhlasiť aj parlament ako orgán zodpovedný za regulovanie nástupníckej línie.

V praxi sa však môže vyvinúť neformálne alebo „mäkké“ regentstvo, pri ktorom iní členovia kráľovskej rodiny prevezmú niektoré z povinností panovníka. Tak to bolo aj pri kráľovnej, ktorá dlhší čas nepodnikala dlhé cesty do zahraničia.

Po Charlesovi je ďalším v poradí v nástupníctve na trón jeho starší syn princ William, vojvoda z Cambridge. Po ňom nasledujú jeho deti, ktoré má s manželkou Kate, a to princ George, princezná Charlotte a princ Louis. Až po nich nasleduje v nástupníctve Charlesov mladší syn Harry.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet