Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Petraeus: Ak Putin použije jadrové zbrane, USA zničia ruské vojská

O pravdepodobnej reakcii USA bola Moskva informovaná.

Petraeus: Ak Putin použije jadrové zbrane, USA zničia ruské vojská
Na archívnej snímke z 2015 je bývalý riaditeľ americkej výzvednej služby CIA David Petraeus. Foto: TASR/AP

Ak ruský prezident Vladimir Putin použije na Ukrajine jadrové zbrane, Spojené štáty a ich spojenci zničia ruské jednotky a vybavenie na ukrajinskom území. Potopia tiež ruskú Čiernomorskú flotilu. V nedeľu (2. 10.) pred tým varoval bývalý riaditeľ americkej výzvednej služby CIA David Petraeus.

Varovanie štvorhviezdičkového armádneho generála vo výslužbe prišlo niekoľko dní po tom, ako Putin vyjadril názory, ktoré mnohí interpretujú ako hrozbu širšej vojny medzi Ruskom a Západom.

„Len hypoteticky, odpovedali by sme tým, že by sme viedli kolektívne úsilie NATO, ktoré by zlikvidovalo všetky ruské konvenčné sily. Všetky, ktoré môžeme vidieť a identifikovať na bojiskách na Ukrajine, na Kryme, ako aj všetky plavidlá v Čiernom mori,“ povedal pre stanicu ABC News.

Doplnil, že o tom ešte nehovoril s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom. O pravdepodobnej reakcii USA na jadrovú eskaláciu zo strany Ruska však Moskvu už opakovane informovali.

Na otázku, či použitie ruských jadrových zbraní na Ukrajine vtiahne USA a NATO do vojny, Petreaus odpovedal, že to nespustí článok 5 Severoatalantickej zmluvy vyzývajúci na kolektívnu obranu.

„Reakcia USA a NATO“ by však bola náležitá napriek tomu, že Ukrajina nie je súčasťou NATO, povedal Petreaus. Pripustil, že pravdepodobnosť rozšírenia atómovej radiácie do krajín NATO by sa podľa článku 5 mohla vykladať ako útok na člena NATO.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet