V práci sme nespokojnejší, chýba nám motivácia a zmizlo nadšenie. Odhalil to prieskum portálu Profesia v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou. Pýtali sa takmer 120 firiem a zhruba 5 000 zamestnancov. Nižšiu spokojnosť spozorovalo až 75 percent firiem. Stratu motivácie priznalo 45 percent zamestnancov.
Pandémia a s ňou spojené lockdowny a obmedzenia, či vojna na Ukrajine a následné zdražovanie. Ekonomika sa musí posledné roky popasovať s viacerými prekážkami. Čísla nezamestnanosti sú síce stabilné, horšie je to však s náladou na pracoviskách.
„Je to najhoršia situácia lebo panuje nespokojnosť zamestnancov a zamestnávateľov so zamestnancami. Je tam pokles motivácie, pokles angažovanosti, pokles spokojnosti,“ tvrdí riaditeľka portálu Profesia Ivana Molnárová.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Podľa neurológa by mal v takejto situácii zamestnávateľ prísť s určitým podnetom, vďaka ktorému by zamestnanci podávali pracovný výkon s tým, že sa budú cítiť optimálnejšie a spokojnejšie.
Takmer 70 percent ľudí z prieskumu uvažuje nad zmenou práce. Kľúčovým dôvodom sú nízke mzdy. Platy síce postupne rastú, no ani zďaleka nestíhajú za cenovkami v obchodoch.
„Aktuálna situácia nie je pre obe strany priaznivá. Je treba však dodať, že ak si to môžu firmy finančne dovoliť, snažia sa zamestnancom infláciu aspoň čiastočne dorovnať a prispieť tak k vyššej spokojnosti svojich zamestnancov,“ povedala hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.
Firmám zas dlhodobo chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Problémom na trhu práce zostáva aj 50 000 ľudí, ktorí sú bez práce viac ako štyri roky.