Sociálni demokrati chcú rozmraziť mzdové príplatky. Opozičný návrh už prešiel prvým čítaním v parlamente a podporili ho aj koaliční poslanci.
Príplatky za prácu v noci, cez víkend alebo počas sviatkov by sa mali podľa Smeru-SD opäť zvyšovať spolu s minimálnou mzdou. Zamestnávatelia sú proti a tvrdia, že ďalšie náklady v tomto čase firmy nezvládnu.
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Natália Holubová.
Mzdové príplatky sa ešte v čase pandémie takpovediac odpojili od minimálnej mzdy a stanovila sa ich pevná suma. Opoziční poslanci sú za to, aby sa znova naviazali na rast minimálnej mzdy.
Zamestnávatelia s ďalšími nákladmi nesúhlasia
Pre podniky je historicky najvyššia inflačná, ale aj energetická kríza viac než náročná a zamestnávatelia preto s ďalšími nákladmi nesúhlasia, tvrdí generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
„Ak majú poslanci reálny záujem zvýšiť čisté mzdy obyvateľstva, môžu sa inšpirovať západnými krajinami, kde príplatky za noc a víkend oslobodili od daní a odvodov,“ dodal.
Podotýka tiež, že sa zamestnávatelia a odborári prvý raz dohodli na výške minimálnej mzdy v budúcom roku a preto nie je podľa nich nateraz takýto návrh vhodný.
K tomu sa prikláňa aj Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorej predseda Martin Krajčovič tvrdí, že len pre jej členov by to znamenalo „niekoľkomiliónové navýšenie nákladov“.
„To opätovne roztočí ďalšie špirály zdražovania aj tých najdôležitejších vecí, akými sú potraviny, drogéria či základné hygienické produkty,“ skonštatoval Krajčovič.
Odborári návrh vítajú
Odborári rozmrazenie mzdových príplatkov vítajú a zdôrazňujú, že si ich zamestnanci za svoju prácu zaslúžia. „Sami sme s takýmto návrhom chceli prísť na rokovanie tripartity a na rokovanie so sociálnymi partnermi,“ uviedla prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.
Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že ešte je priestor na diskusiu. Chce, aby „dospeli k takému riešeniu, s ktorým budú súhlasiť všetci“.
Sociálni partneri by mali o návrhu poslancov rokovať v stredu (19. 10.) prípadne koncom týždňa. Ak by návrh poslancov v parlamente prešiel, zmeny v Zákonníku práce by začali platiť od budúceho roka.