Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

EÚ označila návrh Egypta na uzatvorenie dohody za neprijateľný

Uviedol to nemenovaný predstaviteľ francúzskeho ministerstva energetiky.

EÚ označila návrh Egypta na uzatvorenie dohody za neprijateľný
Na ilustračnej snímke záber z rokovania na klimatickej konferencii v Egypte. Foto: Twitter/COP27

Európska únia v sobotu (19.11.) odmietla ako „neprijateľný“ návrh Egypta, hostiteľskej krajiny klimatického samitu OSN (COP27). Týkal sa uzatvorenie dohody s tým, že nie je dostatočne ambiciózny v oblasti znižovania emisií uhlíka. Pre agentúru AFP to uviedol nemenovaný predstaviteľ francúzskeho ministerstva energetiky.

 „V tejto fáze Egypt spochybňuje úspechy dosiahnuté v Glasgowe v oblasti znižovania emisií,“ povedal francúzsky predstaviteľ s odvolaním sa na výsledok minuloročného klimatického samitu OSN (COP26) v Škótsku.

Dodal, že ide o „neprijateľný“ návrh ako pre Francúzsko, tak aj pre všetky krajiny Európskej únie.

Rokovanie bez dohody ako zlá dohoda

Zmierňovanie následkov zmeny klímy sa týka úsilia o zníženie emisií skleníkových plynov. Jedným z hlavných cieľov parížskej klimatickej dohody z roku 2015 je obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod dva stupne Celzia. Ak je to možné maximálne na 1,5 stupňa Celzia voči hodnotám z predindustriálnej éry.

Pokiaľ ide o zmierňovanie klimatických zmien, Glasgowský pakt prijatý vlani na COP26 vyzval krajiny sveta, aby zintenzívnili svoje úsilie o zníženie skleníkových plynov. Rozhodol sa vytvoriť pracovný program na urýchlené zvýšenie klimatických ambícií.

„Problém je v tom, že Egypt sa snaží presadiť text, ktorý ruší povinnosť krajín pravidelne posilňovať svoje národné ciele, aby splnili cieľ 1,5 Celzia,“ uviedol francúzsky predstaviteľ.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý vedie delegáciu EÚ na COP27, uviedol, že EÚ radšej odíde z rokovaní bez dohody, než so zlou. Dodal však, že euroblok stále dúfa v dobrý výsledok dvojtýždňových rozhovorov.

Egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedá COP27, návrh dohody obhajoval. „Prevažná väčšina strán mi naznačila, že považuje text za vyvážený a že predstavuje potenciálny prelom, ktorý môže viesť ku konsenzu,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet