Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ocenenie Biela vrana odovzdali po pätnásty raz

Odniesla si ho enviroaktivistka aj dlhoročný LGBT+ aktivista.

Ocenenie Biela vrana odovzdali po pätnásty raz
Na snímke laureáti ocenenia tohtoročného Biela vrana - enviroaktivistka Martina Paulíková a LGBT+ aktivista Roman Samotný. Foto: Facebook/Martina Paulíková a TASR/kombosnímka RTVS

Ocenenie Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra odovzdali už po pätnásty raz. Odniesli si ho tri príbehy ukazujúce, „ako môže každý z nás čeliť historickým skúškam“. Cenu odovzdávali vo štvrtok (17. 11.) večer.

„Žijeme obdobie veľkých historických výziev, ktoré nás testujú na dreň. Historici raz budú hodnotiť, ako sa zachovala naša generácia v rozhodujúcich chvíľach. Opäť raz tvoríme základy väčších dejín,“ povedala členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk.

Tohtoročné biele vrany podľa nej ukazujú, ako môže „každý za seba v rámci svojich možností k tvorbe dejín prispieť, i to, že na každom záleží“.

Tohtoroční laureáti

Prvou laureátkou sa stala enviroaktivistka Martina Paulíková. Takmer 30 rokov sa spolu s ďalšími snažila zabrániť výstavbe vodnej nádrže v okolí Slatinky, ktorá by zaplavila dedinu aj vzácne prírodné biotopy.

Vláda vyhlásila oblasť za chránené územie európskeho významu a zaviazala štát, aby na ňom nestaval.

Druhým oceneným je dlhoročný LGBT+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na bratislavskej Zámockej ulici Roman Samotný.

Ocenenie získal za odvahu, otvorenosť a dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBT+ menšinu, napriek stupňujúcim sa útokom časti spoločnosti. Ocenenie získal aj za vernosť ideálom a občiansku odvahu pokračovať v reprezentácii komunity aj po teroristickom útoku.

Tretie ocenenie rada udelila symbolicky každému, „kto v tejto dejinnej situácii nestratil kompas a pomohol po ruskej invázii na Ukrajinu legitímne sa brániacemu štátu a jeho obyvateľom pred neprijateľnou agresiou alebo sa pokúsil akokoľvek zmierniť dôsledky hrôz vojny“.

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko