Na hlavný obsah

Parlament schválil návrh na zvýšenie platov lekárov

Zmeny majú zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekárov.

Parlament schválil návrh na zvýšenie platov lekárov
Na snímke schôdza Národnej rady SR. Foto: TASR

Parlament schválil návrh na zvýšenie platov lekárov. Za návrh hlasovalo až 138 zo 139 prítomných poslancov, jeden sa zdržal.

Poslanci zároveň schválili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmení doba odmeňovania za odpracované roky praxe aj ostatným zdravotníkom. Predĺži sa z 20 na 30 rokov.

Zmeny v návrhu sú reakciou na požiadavky LOZ. Majú podľa ministerstva zdravotníctva zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekárov, ale aj zamedziť poklesu záujmu o štúdium v oblasti zdravotníctva.

Tiež zabrániť odchodu zdravotníkov zo systému, prípadne ich presunu do iných štátov.

Koeficient minimálnej mzdy lekára by mal byť podľa návrhu od 1. januára 2023. Pri atestovaných lekároch 2,5-násobok priemernej mzdy, pri neatestovaných lekároch 1,5-násobok. Okrem toho sa má zvyšovať podľa odpracovaných rokov praxe.

Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobok z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobok po dobu 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobok priemernej mzdy po dobu 30 rokov.

Matovičova kritika

Ešte pred hlasovaním o návrhu kritizoval minister financií Igor Matovič (OĽANO) vyjednávanie odborárov z Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri rokovaniach o platoch zdravotníkov.

„Hyenizmus, nespravodlivosť, amorálne konanie a branie si rukojemníkov ako pri únose lietadla teroristami,“ vyhlásil. Zároveň dodal, že by bol rád, keby návrh neprešiel. Hovoril o veľkom zlyhaní a výsledku nemorálneho konania odborárov, ktorí podľa neho opľuli všetkých pracovníkov v nemocniciach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko