Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Republikáni získali väčšinu v Snemovni reprezentantov

Tú doposiaľ kontrolovali demokrati.

Republikáni získali väčšinu v Snemovni reprezentantov
Ilustračná snímka vlajky Spojených štátov amerických. Foto: Unsplash

Americkí republikáni v noci na štvrtok (17. 11.) získali tesnú väčšinu – 218 kresiel – v 435-člennej Snemovni reprezentantov Kongresu USA. Tú doposiaľ kontrolovali demokrati. Vyplýva to z projekcie, ktorú zverejnila televízia CNN a ďalšie americké médiá.

Kontrolu nad Snemovňou reprezentantov republikánom zaistilo víťazstvo Mika Garciu v 27. kalifornskom obvode, uvádza BBC.

Moc v Kongrese Spojených štátov sa tak rozdelí, keďže kontrolu nad Senátom si minulý týždeň po víťazstve v kľúčovom štáte Nevada zaistili demokrati.

Väčšina, ktorú republikáni v Snemovni reprezentantov získali, je oveľa tesnejšia, ako očakávali, pripomína agentúra AFP. Aktuálny pomer kresiel v dolnej komore Kongresu je 218 republikánov a 210 demokratov. Toto číslo však zatiaľ nemusí byť konečné, keďže v niekoľkých amerických štátoch ešte stále prebieha sčítavanie hlasov.

Republikánom po získaní väčšiny v Snemovni reprezentantov zagratuloval aj prezident Spojených štátov Joe Biden. Uviedol, že je ochotný s nimi spolupracovať a slúžiť tak americkému ľudu.

Agentúra AFP pripomína, že v stredu (16. 11.) si za vodcu Republikánskej strany v Snemovni reprezentantov zvolili Kevina McCarthyho, ktorý je favoritom na funkciu predsedu dolnej komory.

Hlasovanie o tomto poste sa uskutoční 3. januára. McCarthy v prípade úspechu nahradí súčasnú predsedníčku Nancy Pelosiovú z Demokratickej strany.

Americkí voliči v utorok (8. 11.) rozhodovali o obsadení 35 kresiel v 100-člennom Senáte a všetkých 435 kresiel v Snemovni reprezentantov, kde si republikáni zaistili väčšinu len deň po tom, čo exprezident USA Donald Trump ohlásil svoju kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet