Na hlavný obsah

Prokuratúra obvinila štyri osoby podozrivé z korupcie v europarlamente

Ďalšie dve zadržané osoby prepustili na slobodu.

Prokuratúra obvinila štyri osoby podozrivé z korupcie v europarlamente
Ilustračná snímka peňazí v obálke. Foto: Unsplash

Belgická prokuratúra obvinila štyri osoby podozrivé z údajnej korupcie v Európskom parlamente (EP) v spojitosti so zasahovaním zo strany Kataru a potvrdila ich väzbu.

V nedeľu (11. 12.) to oznámila prokuratúra s tým, že ďalšie dve zadržané osoby prepustili na slobodu, informuje agentúra AFP.

Hoci prokuratúra identitu štvorice osôb nezverejnila, zdroj z justície pre AFP uviedol, že je medzi nim aj podpredsedníčka EP, grécka europoslankyňa Eva Kailiová.

Prokuratúra tiež oznámila, že v sobotu (10. 12.) večer prehľadali byt ďalšieho europoslanca. Podľa belgických médií ide o socialistického politika Marka Tarabellu z Belgicka.

Štvorica osôb čelí obvineniam zo „zapojenia sa do zločineckej organizácie, prania špinavých peňazí a korupcie“, uviedla prokuratúra v nedeľu v Bruseli.

Tento jeden z dosiaľ najväčších korupčných škandálov v dejinách EP sa týka podozrení z úplatkárstva, korupcie, prania špinavých peňazí. Ale tiež aj pokusu o ovplyvňovanie politických rozhodnutí v EP zo strany Kataru.

Domové prehliadky

V piatok (9. 12.) vykonala polícia v Bruseli v rámci vyšetrovania najmenej 16 domových prehliadok a našla pritom 600 000 eur v hotovosti. Zhabali tiež počítače a mobilné telefóny.

Zatknutých bolo dovedna šesť osôb vrátane Kailiovej, ktorá je partnerkou jedného zo štyroch zadržaných, Francesca Giorgiho, asistenta jedného z poslancov zo skupiny socialistov a demokratov v EP, uviedol zdroj z belgickej prokuratúry.

Zatknutý bol údajne aj bývalý taliansky europoslanec Pier-Antonio Panzeri, ktorý pôsobil v EP v rokoch 2004 až 2019. Talianske médiá v sobotu informovali, že v Taliansku zadržali Panzeriho manželka a dcéra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet