Na hlavný obsah

Stav hospitalizovanej väznenej aktivistky Kalesnikavovej sa zlepšil

Vraj jej praskol žalúdočný vred.

Stav hospitalizovanej väznenej aktivistky Kalesnikavovej sa zlepšil
Poprední predstavitelia bieloruskej opozície Maxim Znak (v pozadí) a Maryja Kalesnikavová stoja v sklenenej klietke pre obžalovaných počas súdneho pojednávania v Minsku. Foto: TASR/AP

Väznenú bieloruskú opozičnú političku Maryju Kalesnikavovú údajne premiestnili z jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) na iné nemocničné oddelenie a jej zdravotný stav sa zlepšuje. Oznámili to vo štvrtok (1. 12.) jej politickí spolupracovníci, ktorých citujú agentúry Reuters a AFP.

Hospitalizáciu tejto aktivistky, ktorá je v Bielorusku odsúdená na 11-ročné väzenie, potvrdila ešte v utorok (29. 11.) tlačová služba popredného predstaviteľa bieloruskej opozície Viktara Babaryku s odvolaním sa na Kalesnikavovej právnika.

Kalesnikavovú podľa týchto informácií najskôr vo väzení presunuli z obyčajnej cely na samotku.

Následne ju v pondelok (28. 11.) odviezli sanitkou najprv na chirurgické oddelenie nemocnice v meste Homeľ na juhovýchode Bieloruska a neskôr umiestnili na JIS. Príčina jej hospitalizácie stále nie je známa.

Tajná diagnóza

Aktivistka pritom ešte v pondelok podstúpila chirurgický zákrok. Nemocnica však dosiaľ nezverejnila jej diagnózu a neupovedomila o nej ani jej príbuzných, informoval Babaryka na platforme telegram.

Uviedol tiež, že otcovi Kalesnikavovej v nemocnici povedali, že jeho dcéra môže prijímať potravu. Spolupracovníci političky sa na základe dosiaľ nepotvrdených informácií domnievajú, že jej praskol žalúdočný vred.

Lekár údajne Kalesnikavovú uistil, že aj po prepustení z nemocnice bude mať vo väzení naďalej „adekvátne podmienky a starostlivosť“, uvádza Babarykova tlačová služba.

Nemecko ešte v stredu vyzvalo Minsk na okamžité prepustenie Kalesnikavovej. K tomuto apelu sa vo štvrtok pripojila aj Európska únia.

„Správy o jej zdravotnom stave sú veľmi, veľmi znepokojivé. Je mimoriadne dôležité, aby sa jej poskytla neodkladná zdravotná starostlivosť, akú si jej zdravotný stav vyžaduje,“ povedal Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie Európskej únie Josepa Borrella.

„Vyzývame bieloruské úrady, aby zaistili jej bezpečnosť, pretože nesú zodpovednosť za jej zdravotný aj celkový stav, pokým je nezákonne zadržiavaná,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet