Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Viacero nemocníc ruší návštevy, niektoré úplne zakazujú vstup do budovy

Môže za to zvýšený výskyt respiračných ochorení.

Viacero nemocníc ruší návštevy, niektoré úplne zakazujú vstup do budovy
Ľudia v trenčianskej nemocnici. Foto: RTVS

Viaceré nemocnice pre zvýšenú chorobnosť na respiračné ochorenia rušia návštevy alebo sú v pohotovosti. Niektoré plošne zakazujú návštevám vstup do nemocnice, iné zatvárajú jednotlivé kliniky alebo sprísňujú čiastkové opatrenia.

Zlá situácia je v Žilinskom kraji, kde sú choré najmä deti. Problém majú aj v lekárňach. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vyzýva na opatrnosť a očkovanie. Téme sa v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Nina Alžbetkinová.

Jedno z najhorších období v uplynulých dňoch hlásili najmä školy, ktoré pre vysokú chorobnosť zatvárali v desiatkach na celom Slovensku. Nasledujú ich nemocnice, mnohé čiastočne alebo úplne rušia návštevné hodiny u hospitalizovaných pacientov. Plošné nariadenie vydala Trenčianska fakultná nemocnica.

„Z dôvodu nárastu počtu respiračných ochorení a chrípky u našich pacientov, ako aj občanov nášho regiónu, zákaz návštev, s výnimkou pacientov v terminálnom štádiu ochorenia, platí na všetkých našich oddeleniach až do odvolania, respektíve do zlepšenia epidemickej situácie,“ vysvetlila hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

Čiastočný zákaz návštev platí v popradskej nemocnici. Sylvia Galajda vysvetľuje, že pozorujú zvýšený výskyt chorobnosti v celom regióne. Zakázali návštevy na geriatrii, neurológii, na internom a detskom oddelení.

Návštevy zatiaľ nezakazuje banskobystrická rooseveltová nemocnica. Ružena Maťašeje hovorí, že stav sa môže zmeniť, preto sú opatrní. O návštevách na jednotlivých oddeleniach majú rozhodnúť prednostovia a primári.

V lekárňach sa míňajú lieky

Šéfka odboru zdravotníctva Žilinského kraja Silvia Pekarčíková hovorí o veľmi nepriaznivej epidemickej situácii. Nemocnice v kraji hlásia vysoké čísla hospitalizovaných detí a zvýšenú návštevnosť zaznamenávajú aj pediatri v ambulanciách. Kraj zabezpečuje tiež spoluprácu medzi lekárňami, v mnohých chýbajú lieky.

Daša Račková z ÚVZ upozorňuje, že výskyt chrípky a aj ďalších respiračných ochorení bude do sviatkov ešte narastať.

„Počas ich priebehu klesne. Deti sa vtedy nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí. Po vianočných prázdninách opäť očakávame nárast chorobnosti, pričom k celoštátnej chrípkovej epidémii obvykle dochádza na prelome januára a februára. Môže to byť aj skôr,“ podotkla.

Zdravotníci aj odborníci vyzývajú k opatrnosti a dodržiavaniu všetkých hygienických zásad a tiež k očkovaniu proti chrípke, ktoré je najúčinnejšou ochranou pred ochorením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál