Na hlavný obsah

Borrell označil ruské prímerie za pokrytecké

Vyzval Moskvu na zastavenie útokov.

Borrell označil ruské prímerie za pokrytecké
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Foto: TASR/AP

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v piatok (6. 1.) označil Ruskom jednostranne vyhlásené dočasné prímerie na Ukrajine za „nedôveryhodné“ a „pokrytecké“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Kremľu absolútne chýba dôveryhodnosť a toto vyhlásenie jednostranného prímeria ju tiež nemá,“ povedal Borrell počas návštevy Maroka. „Bolo to Rusko, ktoré spustilo túto nezákonnú agresiu,“ uviedol. „Keď agresor hovorí o prímerí, je podľa môjho názoru vzhľadom na takéto pokrytectvo odpoveďou, ktorú to v nás všetkých vyvoláva, skepticizmus,“ dodal.

Borrell vyzval Moskvu na konkrétne kroky vrátane úplného zastavenia útokov ruských síl. „Rusko musí stiahnuť svoje jednotky a vojenskú techniku z ukrajinského územia,“ apeloval.

Ak Rusko tieto požiadavky nesplní, predstavuje „jednostranné prímerie pokus Ruska získať čas na preskupenie svojich jednotiek a snahu napraviť svoju poškodenú medzinárodnú reputáciu,“ poznamenal.

Borrell odmietol ruskú „propagandu“, ktorá z rastúcich cien potravín a energií viní sankcie, ktoré na Moskvu uvalila Európska únia v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. „Je to totálne nepravdivé,“ povedal. „Je to ruská armáda, ktorá zničila obilné silá, zamínovala polia, zničila cesty a zablokovala ukrajinské prístavy,“ kritizoval.

Rusko vyhlásilo jednostranné 36-hodinové prímerie na obdobie pravoslávnych Vianoc. Platí teda od piatku 12.00 h (10.00 h SEČ) do sobotnej (7. 1.) polnoci (22.00 h SEČ). Ak by sa dodržiavalo, išlo by o prvé zastavenie bojov, odkedy ruské sily 24. februára 2022 napadli Ukrajinu, konštatuje AFP.

Viaceré mestá na východe Ukrajiny vrátane Bachmutu či Kramatorsku však v piatok hlásili, že ruské ostreľovanie pokračuje. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že prímerie dodržiava a z ťažkej paľby obviňuje Ukrajinu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet