Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Klimatickí aktivisti obsadili bager na uhlie neďaleko Lützerathu

Prevádzku bane zastavili a spoločnosť upovedomila políciu.

Klimatickí aktivisti obsadili bager na uhlie neďaleko Lützerathu
Pracovníci odvážajú karavan z cesty v tábore klimatických aktivistov počas ich vysťahovania v dedine Lützerath. Foto: TASR/AP

Nemeckí klimatickí aktivisti pokračujú v protestoch aj po tom, čo polícia takmer kompletne vypratala obec Lützerath. Demonštranti ju okupovali s cieľom zabrániť rozšíreniu miestnej uhoľnej bane.

Aktivisti v pondelok (16. 1.) obsadili kolesové rýpadlo v povrchovej bani Hambach ležiacej asi 20 kilometrov od Lützerathu. Uviedol to hovorca energetickej spoločnosti RWE, informuje agentúra DPA.

Hovorca spresnil, že na stroj na ťažbu uhlia vyliezli štyria aktivisti. Prevádzku bane zastavili a spoločnosť upovedomila políciu.

Podľa údajov protestnej skupiny s názvom „Protiútok – pre dobrý život“ obsadilo bager osem osôb. Týmto krokom chceli vyjadriť solidaritu s aktivistami, ktorí protestovali v Lützerathe.

Dvaja aktivisti sediaci na invalidných vozíkoch sa okrem toho na lanách zavesili z diaľničného mostu pri Lützerathe, uviedol hovorca tamojšej polície.

Symbol odporu

Lützerath sa stal symbolom odporu proti využívaniu fosílnych palív, komentuje agentúra AFP. Nemecké úrady chcú totiž zbúrať dedinu, ktorú jej pôvodní obyvatelia už dávnejšie opustili, aby rozšírili ťažbu uhlia.

Policajti stoja pred demonštrantom visiacim na oceľovom lane.
Policajti stoja pred demonštrantom visiacim na oceľovom lane. Foto: TASR/AP

K rozšíreniu bane, ktorá je už teraz jednou z najväčších uhoľných baní v Európe, pritom dochádza napriek plánom na ukončenie používania uhlia do roku 2030. Nemecká vláda však pri rozširovaní bane poukazuje na energetickú krízu spôsobenú vojenskou inváziou Ruska na Ukrajinu.

Hovorca RWE priblížil, že v podzemnom tuneli v Lützerathe sa aj v pondelok ráno ešte nachádzali dve osoby. Okrem nich sa však do nedeľného (15. 1.) popoludnia polícii podarilo všetkých aktivistov z miesta dostať preč a väčšinu budov už zrovnali so zemou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet