Na hlavný obsah

Porážka Ruska by mohla spustiť jadrovú vojnu, tvrdí Medvedev

Jadrové veľmoci vo veľkých konfliktoch podľa neho nikdy neprehrávajú.

Porážka Ruska by mohla spustiť jadrovú vojnu, tvrdí Medvedev
Na snímke zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Foto: TASR/AP

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo štvrtok (19. 1.) varoval Severoatlantickú alianciu (NATO), že porážka Ruska na Ukrajine by mohla spustiť jadrovú vojnu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Porážka jadrovej veľmoci bežným spôsobom by mohla spustiť nukleárnu vojnu,“ napísal na sociálnej sieti. Dodal, že „jadrové veľmoci vo veľkých konfliktoch, od ktorých závisí ich osud, nikdy neprehrávajú“.

Medvedev, ktorý zastáva funkciu podpredsedu Rady bezpečnosti Ruskej federácie, tiež uviedol, že predstavitelia NATO a rezortov obrany, ktorí sa majú v piatok (20. 1.) stretnúť na nemeckej leteckej základni Ramstein a rokovať o stratégii a podpore pre Ukrajinu, by mali pouvažovať o riskantnosti svojich rozhodnutí.

Posledné slovo má Putin

Rusko a Spojené štáty, ktoré sú najväčšími jadrovými veľmocami na svete, vlastnia až 90 percent z celkového počtu jadrových hlavíc. Reuters dodáva, že posledné slovo pri použití atómových zbraní má v Rusku práve prezident Vladimir Putin.

Putin pred časom vyhlásil, že ruská „špeciálna vojenská operácia“, ako nazýva inváziu na Ukrajinu, je existenčný boj Ruska s agresívnym Západom.

Dodal, že je pripravený použiť všetky dostupné prostriedky, aby ochránil krajinu a jej obyvateľov pred nepriateľmi.

Reuters pripomína, že šéf Kremľa od začiatku roka vyslal niekoľko signálov, že Rusko sa z Ukrajiny neplánuje stiahnuť.

Vyslal napríklad do Atlantiku fregatu s hypersonickými raketami a vedením vojny poveril priamo náčelníka generálneho štábu. Dodal tiež, že Rusko zintenzívňuje výrobu zbraní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet