Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Poslanci neschválili program schôdze, popoludní bude mimoriadne rokovanie

Na ňom majú hlasovať o termíne predčasných volieb.

Poslanci neschválili program schôdze, popoludní bude mimoriadne rokovanie
Ilustračná snímka - poslanci v Národnej rade SR. Foto: TASR

Poslanci neschválili program 81. schôdze Národnej rady (NR) SR. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) rokovanie ukončil. Avizoval zvolanie mimoriadnej schôdze ešte v utorok (31. 1.) popoludní, aby na nej poslanci rozhodli o termíne predčasných volieb.

„Zvolám mimo harmonogram novú schôdzu s jedným bodom programu. Bude to o 17.00 h a bude sa hlasovať o uznesení o možnosti predčasných volieb,“ uviedol.

Po hlasovaní má byť polhodinová prestávka a následne sa má zísť grémium. Dohodnúť sa podľa jeho slov majú na tom, ktoré body z 81. schôdze zaradia na novú schôdzu. Tú sa pokúsia otvoriť na ďalší deň.

Rozruch vyvolal návrh zákona, ktorý predložila do pléna poslankyňa Anna Záborská (OĽANO) o sprísnení prístupu k interupciám. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ho zaradil do programu schôdze, a to aj napriek tomu, že zatiaľ neubehla povinná 6 mesačná lehota od podania posledného podobného návrhu zákona.

Podľa rokovacieho poriadku by v takomto prípade mal predseda parlamentu o takomto návrhu dať hlasovať v pléne. To Boris Kollár neurobil, preto sa ozval jeden z nezaradených poslancov Tomáš Valášek, ktorý Kollára upozornil, aby dal hlasovať o tomto návrhu, aby mohol byť zaradený do schôdze.

Kollár to odmietol a preto viacerí poslanci (najmä zo strany SaS) sa pridali k opozícii a nezahlasovali za program schôdze.

Naď kritizuje blokovanie schôdze

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) kritizuje postup SaS, ktorá nepodporila program schôdze. Upozornil, že parlament mal prerokovať dôležité dokumenty súvisiace s protivzdušnou obranou SR.

Postoj liberálov označil za nezodpovedný, keďže dôležité dokumenty zablokovali pre administratívno-technické dôvody.

Naď skonštatoval, že v utorok mal predložiť dva dôležité návrhy zákonov. „Aj mandát na to, aby napríklad Taliani mohli prísť so systémom protivzdušnej obrany na Slovensko, čo sme sa zaviazali urobiť do 31. januára,“ podčiarkol.

Dodal, že vzhľadom na obštrukciu bude musieť informovať rezortných kolegov z Talianska a USA o tom, že nevie, kedy sa potrebné dokumenty prijmú. Predpokladá, že sa zvolá ďalšia schôdza, na ktorej sa o tom bude rokovať, no už sa to nestihne v stanovenom termíne.

Hovorí o politikárčení na úkor záujmov vlastnej krajiny. Zdôraznil, že nie je proti tomu, aby poslanci riešili, akým spôsobom šéf parlamentu riadi rokovania a či porušil rokovací poriadok. Dalo sa to však podľa neho urobiť inak, napríklad nesúhlasom s konkrétnym návrhom zákona. „Veď to je nezodpovedné ku tejto krajine,“ podotkol.

Podľa šéfky klubu SaS Anny Zemanovej svojím postojom poslanci SaS ukázali, že nebudú podporovať takéto správanie šéfa parlamentu. „Nedal hlasovať o zaradení bodu poslankyne Záborskej, ktorý nespĺňa šesťmesačnú lehotu. Rokovací poriadok hovorí jednoznačne, že síce to môže navrhnúť, ale bude zaradený až po schválení plénom, to bolo kľúčové,“ povedala.

Deklarovala, že dohoda o termíne predčasných volieb platí a poslanci SaS budú hlasovať za 30. september. Zemanová verí, že Kollár si uvedomí, že kľúčové pre fungovanie NR SR najbližšie mesiace do volieb je konať v súlade so zákonom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko