Na hlavný obsah

Slovensko bude mať pravdepodobne nový Národný park Podunajsko

Vzniknúť by mal od 30. marca 2024.

Slovensko bude mať pravdepodobne nový Národný park Podunajsko
Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽANO) počas tlačovej konferencie na tému - Envirorezort podporuje vyhlásenie Národného parku Podunajsko. Foto: TASR

Nový Národný park Podunajsko by bol desiatym národným parkom na území Slovenskej republiky a zároveň jediný park na nížine.

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) podporuje iniciatívu vyhlásiť Národný park Podunajsko. Rezort životného prostredia v tejto súvislosti poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu a odbornej dokumentácie nového národného parku na Dunaji. Návrh chcú predložiť na rokovanie vlády ešte počas tohto roka.

Podľa ministra Budaja vznik Národného parku Podunajsko bude prínosom jednak z hľadiska ochrany jedinečného prírodného bohatstva lužných lesov, ale aj ochrany vodných zdrojov. Prinesie tiež rozvoj udržateľného turizmu. 

„Na Slovensku máme samé horské národné parky. Oblasť Podunajska, ktorú ako národný park chráni Rakúsko aj Maďarsko, si Slovensko zatiaľ nevšíma. Pritom vnútrozemská delta je jedinečná. Toto územie si zaslúži byť národným parkom, ktorý by bol ako jediný na Slovensku nížinného typu,“ zdôraznil minister Budaj.

Národný park Podunajsko nadviaže na existujúce národné parky – rakúsky Donau-Auen National Park,  maďarský Fertő–Hanság Nemzeti Park a Duna-Ipoly Nemzeti Park.

Rozprestierať sa bude v rámci existujúcich chránených území – Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a časti Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a ďalších priľahlých maloplošných chránených území.

Hranice územia a zonácie budúceho národného parku určí odborná dokumentácia, ktorú pripraví Štátna ochrana prírody SR. Zámer vyhlásenia Národného parku Podunajsko a jeho zón sa následne zverejní a prerokuje s dotknutými subjektmi.

Financovaný bude aj z eurofondov

Náklady na správu budúceho národného parku dosiahnu výšku približne 580 000 eur počas rokov 2024 až 2026. Financovať ho budú aj pomocou európskych fondov. Národný park majú vyhlásiť predovšetkým na štátnych pozemkoch, ktoré predstavujú viac ako polovicu navrhovaného územia. Pre ministerstvo je tiež dôležitá spolupráca a dohoda s neštátnymi vlastníkmi. 

S iniciatívou vytvoriť legislatívny rámec pre vznik Národného parku Podunajsko prišla skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) – Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Richard Nemec, Ján Szőllős, Marek Šefčík, Jaromír Šíbl, Michal Šipoš, Tomáš Šudík a Vladimír Zajačik.

Tí 13. januára 2023 doručili do parlamentu poslanecký návrh novely zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Podľa tohto návrhu má vláda do 30. marca 2024 nariadením vyhlásiť Národný park Podunajsko a jeho zóny.  

Podľa predkladateľov poslaneckého návrhu blízkosť hlavného mesta a budúceho národného parku zvyšuje jeho atraktivitu pre turistické a rekreačné využitie. „Národný park Podunajsko tak bude zohrávať aj úlohu vstupnej brány, propagujúcej aj naše ostatné národné parky“. Podčiarkol poslanec NR SR Jaromír Šíbl, jeden z predkladateľov poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny