Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vláda Petra Fialu pokračuje

Poslanci jej nedôveru nevyslovili.

Vláda Petra Fialu pokračuje
Český premiér Petr Fiala. Foto: TASR/AP

Vláda českého premiéra Petra Fialu môže ďalej vládnuť s dôverou Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky (ČR). Opozícii sa ju totiž zvrhnúť nepodarilo, ako sa aj očakávalo.

Mimoriadna schôdza o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorú zvolali na žiadosť hnutia ANO, trvala dva dni. Rozprava a následné hlasovanie sa skončili v stredu (18. 1.) – tri minúty pred polnocou. Informovala o tom televízia ČT24.

Schôdza sa začala v utorok (17. 1.) dopoludnia. V noci na stredu mala prestávku, ďalší deň si už poslanci odhlasovali, že v rokovaní môžu pokračovať aj po polnoci. Nakoniec však s rozpravou a hlasovaním skončili krátko pred ňou. Po polnoci už na programe ostalo len ukončenie schôdze a oficiálne zrátanie výsledkov.

Za návrh na vyslovenie nedôvery vláde hlasovalo 81 poslancov, zatiaľ čo 102 bolo proti. Na zvrhnutie vlády potrebovali nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov Snemovne, a teda prinajmenšom 101 hlasov.

Vzhľadom na väčšinu kresiel, ktoré má v Snemovni (108) koaličná vláda, bolo už vopred v podstate jasné, že pokus o zvrhnutie vládneho kabinetu nebude úspešný.

Babiš sa na hlasovaní nezúčastnil

Opozičné hnutie ANO iniciovalo hlasovanie o vylovení nedôvere vláde už druhýkrát v tomto volebnom období. Český Deník N informoval, že samotný predseda ANO a súčasný kandidát na prezidenta Andrej Babiš sa však na hlasovaní nezúčastnil.

Minister kultúry Martin Baxa označil ešte v stredu ráno celú schôdzu za „absurdné divadlo“, ktoré podľa jeho slov usporiadal Babišov volebný štáb v rámci jeho prezidentskej kampane.

ANO tieto tvrdenia poprelo. Opozícia pritom deklarovala, že chce vládnemu kabinetu vysloviť nedôveru, lebo podľa nej neplní programové vyhlásenie a sľuby, ktoré dal občanom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet