Na hlavný obsah

Žilinka odmieta zaťahovanie prokuratúry do politického boja

Reaguje tým na kritiku Eduarda Hegera.

Žilinka odmieta zaťahovanie prokuratúry do politického boja
Na snímke generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: TASR

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta zaťahovanie prokuratúry do politického boja. Reagoval tak na kritiku dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) za nadužívanie paragrafu 363 Trestného poriadku.

„Použitím paragrafu 363 som nikdy nikomu nepomáhal zbaviť sa obvinenia a už vôbec nie preto, že ide o osobu vplyvnú,“ uviedol Žilinka na sociálnej sieti.

Generálny prokurátor tvrdí, že k aplikácii tohto procesného inštitútu vždy pristupoval bez ohľadu na osobný status osoby obvineného a v súlade s jeho účelom. Tým je odstránenie porušenia zákona v rozhodnutiach orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) alebo v konaní, ktoré im predchádzalo. Teda v prípravnom konaní.

„Neodstránenie porušenia zákona z mojej strany, by nebolo ničím iným, ako rezignovaním na plnenie zákonných úloh prokuratúry a generálneho prokurátora,“ skonštatoval.

Paragraf 363 je podľa Žilinku platnou a účinnou súčasťou právneho poriadku SR a generálny prokurátor ho nemôže ignorovať len preto, že jeho aplikácia nevyhovuje určitej časti spoločnosti.

„Nie je ani vinou generálneho prokurátora, že sa nenašla v Národnej rade SR politická vôľa a sila presadiť jeho zmenu,“ poznamenal.

Vyjadrenia Hegera považuje za politické

Vyjadrenia povereného predsedu vlády považuje Žilinka za čisto politické, bez prejavenia čo i len snahy o zdanie objektívnosti a odbornosti.

Heger na sociálnej sieti uviedol, že zvolenie Žilinku za generálneho prokurátora bola najväčšia chyba koalície, pričom nádej, ktorú do neho vkladali, premenil na beznádej.

Písal aj o nadužívaní paragrafu 363 Trestného poriadku a poukazoval na zrušenie obvinení vo viacerých kauzách. Tvrdí, že o vine majú rozhodovať súdy. Zásah generálneho prokurátora tak podľa neho marí aj možnosť verejnosti posúdiť prácu OČTK.

„Som rád, že sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, aby preskúmal paragraf 363. Už pred rokom podnet v tejto veci podali na ÚS SR aj poslanci OĽANO a SaS. Na odpoveď však stále čakáme,“ pripomenul. V tejto súvislosti poznamenal, že je smutné, že Žilinka je prijateľný pre niektorých koaličných politikov a veľkú časť opozície.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko