Na hlavný obsah

Matovič sa nevzdáva. Do parlamentu opäť predložil návrh 500-eurovej odmeny za voľby

SaS tvrdí, že obchádza rokovací poriadok.

Matovič sa nevzdáva. Do parlamentu opäť predložil návrh 500-eurovej odmeny za voľby
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Poslanec Národnej rady (NR) SR Igor Matovič (OĽANO) opätovne predložil do parlamentu návrh na zavedenie 500-eurovej odmeny za účasť v tohtoročných voľbách. Totožný návrh v stredu (29. 3.) parlament neposunul do druhého čítania. Dodal, že nejde o avizovaný „plán B“, ktorý chce oznámiť vo štvrtok (30. 3.).

„Mrzí ma, že dnes zástupcovia všetkých politických strán symbolicky ukázali prostredník svojim vlastným voličom aj dvom miliónom nevoličov. Ukázali, že im na nich nezáleží, že nimi pohŕdajú,“ komentoval odmietnutie 500-eurovej odmeny Matovič. Plán B označil za dosť kontroverzný.

Príspevkom za účast na voľbách sa venovala v reportáži redaktorka RTVS Monika Maťová:

Návrh predložený do parlamentu by podľa Matoviča mal byť zaradený vzhľadom na to, že bol predložený ešte pred odmietnutím pôvodného návrhu v parlamente. Očakáva, že sa o ňom bude rokovať na májovej schôdzi.

Odmieta, že by išlo o návrh v rovnakej veci ako návrh na desaťpercentnú zľavu z poplatkov za účasť vo voľbách. Poukazuje na výrazný rozdiel v dosahu na verejné financie. Kým pri zľave išlo o približne deväť miliónov, 500-eurová odmena by štát stála 1,5 miliardy eur.

Zopakoval, že odmena by podľa neho priniesla vysokú účasť vo voľbách. Obáva sa nízkej účasti a snahy po voľbách zmeniť režim.

Rozporuplné reakcie poslancov

V rokovacom poriadku NR SR sa uvádza, že ak národná rada návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.

Opätovné predloženie návrhu kritizuje aj poslanec Ondrej Dostál (SaS). Podľa neho ide o zjavný pokus obísť zákon o rokovacom poriadku. „Predložením rovnakého návrhu ešte pred hlasovaním chcel evidentne dosiahnuť, aby toto ustanovenie obišiel a aby sa o jeho obsahovo zhodnom návrhu mohlo rokovať na májovej schôdzi,“ uviedol.

Naopak, predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) si myslí, že ide o legitímnu cestu. Argumentuje, že pokiaľ Matovič predložil do parlamentu nový návrh o odmene skôr, ako sa o pôvodnom návrhu hlasovalo, mohlo by sa o ňom rokovať aj na ďalšej májovej schôdzi.

Záleží to podľa neho od rozhodnutia predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina). „Podľa mojich informácií podal predseda OĽANO Igor Matovič návrh zákona ešte pred hlasovaním. Je to teda legitímna cesta spracovania legislatívneho návrhu,“ skonštatoval Vetrák.

Podobne podľa neho postupoval v januári podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) pri novele Ústavy SR, keď predložil nový návrh v tej istej veci ešte skôr, ako bola pôvodná novela odhlasovaná. Išlo o novelizáciu ústavy v súvislosti so skrátením volebného obdobia.

Za hlasovalo len 32 poslancov

Poslanci neposunuli v stredu návrh na vyplatenie 500-eurovej odmeny pre voličov do druhého čítania. Matovičov nápad podporilo 32 poslancov zo 132 prítomných. Proti bolo 77, zdržalo sa 23 poslancov.

Za hlasovali len všetci prítomní poslanci OĽANO a nezaradený poslanec Martin Čepček.

Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chcel Matovič pokryť v štátnom rozpočte mimoriadnou daňou pre rafinérie. Jej zvýšenie poslanci schválili už minulý týždeň, a to z 55 % na 70 % nadmerného zisku.

„V prípade predpokladanej účasti približne troch miliónov ľudí by náklady štátu na vyplatenú odmenu dosiahli asi 1,5 miliardy eur,“ uviedol Matovič v dôvodovej správe k návrhu. Považuje to za motivujúcu, spravodlivú odmenu a návratnú investíciu.

„Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane, v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide približne len o 5 percent z ich lupu,“ napísal.

Zároveň tvrdí, že 30 miliárd eur si rozdelilo niekoľko desiatok skorumpovaných ľudí. „V tomto prípade by si 1,5 miliardy eur rozdelili 3 milióny zväčša úplne obyčajných ľudí. Preto ide o spravodlivú investíciu s mimoriadne rýchlou návratnosťou,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko