Na hlavný obsah

Moskva reaguje na darovanie migov Ukrajine. Stíhačky zo Slovenska i Poľska chce zničiť

Vyhlásil to Kremeľ.

Moskva reaguje na darovanie migov Ukrajine. Stíhačky zo Slovenska i Poľska chce zničiť
Stíhačky MiG-29. Foto: TASR

Stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko a Poľsko plánujú dodať Ukrajine, ruská armáda zničí. Vyhlásil to v piatok (17. 3.) Kremeľ. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ako sme už opakovane zdôrazňovali, dodávka tejto vojenskej techniky výsledok špeciálnej vojenskej operácie nijakým spôsobom nezmení. A, samozrejme, všetka táto technika bude zničená,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, pričom inváziu na Ukrajinu označil termínom, ktorý od jej začiatku Rusko používa.

Dočasne poverená vláda slovenského premiéra Eduarda Hegera na piatkovom online rokovaní rozhodla, že Kyjevu poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Ako povedal Heger, príslušnú medzinárodnú dohodu schválili jednohlasne v súlade s Ústavou SR.

Ešte vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger vtedy povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Aj poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok (16. 3.) deklaroval, že Poľsko pošle Ukrajine tucet stíhačiek MiG-29, štyri z nich už v najbližších dňoch. Tieto bojové lietadlá doteraz aktívne pôsobili v poľskej vzdušnej obrane.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet