Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

NATO odsúdilo jadrovú rétoriku Ruska. Kyjev žiada mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN

Moskva rozmiestni jadrové zbrane v Bielorusku.

NATO odsúdilo jadrovú rétoriku Ruska. Kyjev žiada mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN
Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Foto: TASR/AP

Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným (25. 3.) oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane. Informuje o tom agentúra AFP.

„Ukrajina očakáva od Spojeného kráľovstva, Číny, Spojených štátov a Francúzska účinné opatrenia proti jadrovému vydieraniu zo strany Kremľa. Žiadame, aby sa na tento účel okamžite zvolalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedlo v nedeľu (26. 3.) ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá umožňuje Moskve rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Šéf Kremľa tiež povedal, že Rusko už v Bielorusku rozmiestnilo desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane.

Rusko podľa jeho slov touto dohodou neporušuje prísľuby o nešírení jadrových zbraní. Putin pritom poukázal na to, že USA tiež rozmiestnili jadrové zbrane na území svojich európskych spojencov.

NATO: Ruské tvrdenia sú zavádzajúce

NATO v nedeľu označilo rétoriku Moskvy týkajúcu sa jadrových zbraní za „nebezpečnú a nezodpovednú“. Hovorca Aliancie uviedol, že NATO „situáciu pozorne sleduje“.

Dodal však, že Aliancia dosiaľ nezaznamenala nijaké zmeny v ruskom postoji k jadrovým zbraniam, ktoré by ju viedli k „úprave jej vlastného“ postoja.

Zároveň označil za „zavádzajúce“ ruské zmienky o tom, že samotné NATO rozširuje svoje jadrové zbrane. Krajiny „NATO konajú s plným rešpektom k svojim medzinárodným záväzkom,“ povedal.

Naopak zdôraznil, že „Rusko sústavne porušuje svoje záväzky v oblasti kontroly zbrojenia, naposledy pozastavením svojej účasti na novej zmluve START.“

Rastúcemu napätiu sa v Správach RTVS o 19.00 h venovala aj redaktorka Petra Vrablicová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet