Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Návod na dlhší život: Iba 11 minút pohybu denne môže zabrániť predčasnému úmrtiu, ukazuje štúdia

Stačiť by mohla aj každodenná rýchla prechádzka.

Návod na dlhší život: Iba 11 minút pohybu denne môže zabrániť predčasnému úmrtiu, ukazuje štúdia
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Človek nemusí byť bežec alebo sa aktívne venovať nejakému športu, aby mohol pocítiť pozitívny vplyv pravidelného pohybu. Postačujúca by mohla byť aj rýchla každodenná prechádzka, vyplýva z britskej štúdie. Iba 11 minút chôdze denne by podľa nej mohlo zabrániť každému desiatemu predčasnému úmrtiu, píše web BBC.

Väčšine ľudí sa nedarí cvičiť odporúčaných 150 minút týždenne. Aspoň nejaký pohyb je však lepší ako žiadny, tvrdia vedci z Cambridgeskej univerzity. Britské zdravotníctvo NHS odporúča, aby sa ľudia každý týždeň 150 až 300 minút venovali fyzickej aktivite, ktorá dvíha tep. Alebo 75 až 150 minút týždenne intenzívnemu cvičeniu, pri ktorom sa zadýchajú.

Tím vedcov analyzoval stovky predchádzajúcich štúdií o prínosoch fyzickej aktivity a dospel k záveru, že aj polovica odporúčaného pohybu môže zabrániť každému dvadsiatemu kardiovaskulárnemu ochoreniu a skoro každému tridsiatemu prípadu rakoviny.

V praxi ide o 75 minút pohybu týždňa v podobe rýchlej chôdze, jazdy na bicykli, chodenia po horách, tanca či tenisu. To znamená 11 minút denne.

„Mali by ste cítiť, že sa hýbete, vaše srdce bude biť rýchlejšie, ale nebudete mať nevyhnutne pocit, že sa zadýchavate,“ hovorí vedúci výskumu Soren Brage. Podľa jeho zistení takéto množstvo pohybu znižuje riziko vzniku srdcových ochorení a mŕtvice o 17 % a rakoviny o sedem percent.

Cvičenie ako prevencia rakoviny

Pravidelné cvičenie znižuje množstvo telesného tuku a krvný tlak a zároveň dlhodobo zlepšuje kondíciu, spánok a je dobré pre srdce.

Prínos cvičenia bol ešte väčší pri znižovaní rizika špecifických druhov rakoviny, ako je rakovina hlavy a krku, žalúdok a leukémia, ale menší pri rakovine pľúc, pečene, endometria, hrubého čreva a prsníka.

Každému sa však nedarí cvičiť tak dlho, ako odporúčajú odborníci. Dvaja z troch ľudí uvádzajú, že intenzívne cvičia menej ako 150 minút (2,5 hodiny) týždenne. Menej ako jeden z desiatich cvičí viac ako 300 minút (päť hodín) týždenne.

„Ak patríte k tým, pre ktorých je predstava 150 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity týždenne trochu skľučujúca, potom by pre vás naše zistenia mali byť dobrou správou,“ hovorí Brage. „Ak zistíte, že 75 minút týždenne zvládate, môžete skúsiť postupne zvyšovať intenzitu pohybu až na celý odporúčaný čas,“ dodal.

Chodiť do práce pešo a nosiť ťažké nákupy

Analýza v odbornom časopise British Journal of Sports Medicine sa zaoberala predchádzajúcimi publikovanými výskumami o prínosoch cvičenia v takmer 100 rozsiahlych štúdiách a takmer 200 recenzovaných článkoch.

Vedci vypočítali, že ak by všetci účastníci štúdií cvičili aspoň 150 minút týždenne, teda tak, ako odporúčajú odborníci, predišlo by sa približne jednému zo šiestich predčasných úmrtí.

Na dosiahnutie cieľa podľa vedcov stačí zmeniť len niektoré návyky, napríklad chodiť do práce pešo či jazdiť tam na bicykli namiesto autom. Odporúčajú tiež, aby boli rodičia a starí rodičia aktívni pri hrách s potomkami či vnúčatami.

NHS odporúča dospelým tiež dvakrát týždenne cvičením posilňovať svaly. Počíta sa joga, pilates, dvíhanie činiek, ťažká práca na záhrade a nosenie ťažkých nákupných tašiek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet