Na hlavný obsah

Školskú reformu bude od septembra testovať týchto 40 základných škôl

Ide o školy z celého Slovenska.

Školskú reformu bude od septembra testovať týchto 40 základných škôl
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR zverejnilo zoznam základných škôl, ktoré budú medzi prvými zavádzať nový štátny vzdelávací program od septembra 2023.

Do pilotného overovania sa prihlásilo 109 základných škôl, z nich expertný tím vybral pilotnú skupinu 40 škôl. Pre vysoký záujem sa rezort rozhodol v prvom roku zavádzania zapojiť vyšší počet základných škôl, ako sa pôvodne plánovalo.

Tu je kompletný zoznam:

Mesto/obecNázov školy
Bratislava IISúkromná základná škola pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním
Bratislava IVZákladná škola Sokolíkova
BratislavaSúkromná základná škola Edulienka
LozornoZákladná škola
Palisády, BratislavaEvanjelická základná škola
Plavecký ŠtvrtokZákladná škola
TrebaticeZákladná škola
SereďZákladná škola Jana Amosa Komenského
TrnavaZákladná škola s materskou školou, I. Krasku
TrnavaSúkromná základná škola BESST
Zlaté KlasyZákladná škola s VJM – Alapiskola
Nitrianske SučanyZákladná škola s materskou školou Fraňa Madvu 
PružinaZákladná škola Štefana Závodníka
PrievidzaSúkromná spojená škola, M.Falešníka
SkýcovZákladná škola
Zlatná na OstroveZákladná škola s materskou školou Móra Kóczána s VJM
Nové ZámkyZákladná škola, G. Bethlena
NitraZákladná škola
VrábleZákladná škola s materskou školou Viliama Záborského
ZubrohlavaZákladná škola s materskou školou
MartinZákladná škola s materskou školou, Hurbanova 27
TrstenáZákladná škola s materskou školou Rudolfa Dilonga
Kláštor pod ZnievomZákladná škola Františka Hrušovského
DetvaZákladná škola s materskou školou Alexandra Vagača
BrehyZákladná škola s materskou školou
Pohronská PolhoraSpojená škola
BadínZákladná škola s materskou školou
Čakanovce, RadzovceZákladná škola s VJM 
Banská BystricaSúkromná základná škola u Filipa
Kokava nad RimavicouZákladná škola s materskou školou
PliešovceSúkromná základná škola Zaježová
Uzovské PekľanyZákladná škola
GaboltovZákladná škola
PolomaZákladná škola s materskou školou
RokycanyZákladná škola
KošiceSúkromná základná škola, Tr.SNP 104
BystranyZákladná škola
VlachovoZákladná škola s materskou školou Vlachovo
RožňavaZákladná škola, Pionierov 1
BudimírZákladná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika

Zvýšenie atraktivity školy, vytvorenie školského vzdelávacieho programu s pomocou odborníkov, modernizácia a inovácia výchovno-vzdelávacieho procesu, spolupráca s inými školami či zdieľanie skúseností. To sú najčastejšie motívy riaditeľov škôl, prečo sa chcú medzi prvými zapojiť do postupného zavádzania nového Štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP).

Expertný tím, v ktorom bolo zastúpené ministerstvo školstva a Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) vybral zoznam 40 škôl. Tie budú od nasledujúceho školského roka učiť žiakov podľa nového Štátneho vzdelávacieho programu.

Postupné zavádzanie reformy

Na to, aby bola reforma vzdelávania úspešná, je potrebné aby zmeny do škôl zavádzali postupne a spätne ich vyhodnocovali. Rezort školstva preto oslovil školy ochotné participovať na overovaní zmien. Riaditelia základných škôl mohli prostredníctvom online formulára na stránke vzdelavanie21.sk prihlásiť svoju školu v čase od 20. februára do 3. marca 2023. Túto možnosť využilo celkom 109 základných škôl, 98 z nich prejavilo záujem o zapojenie už od nasledujúceho školského roka 2023/2024.

„Pôvodný cieľ bolo nájsť 30 základných škôl, pre vysoký počet kvalitných prihlášok a motivovaných škôl sme sa rozhodli skupinu rozšíriť. Bolo to skutočne náročné rozhodovanie. S tímom sme strávili viacero hodín, aby sme zohľadnili všetky kritériá a vybrali skutočne reprezentatívnu skupinu škôl. Uvedomujeme si, že tieto prvé školy budú potrebovať silnú expertnú podporu. Okolo každej školy vznikne podporný expertný tím,“  uviedol minister školstva Ján Horecký.

Pilotné školy neostanú na implementáciu zmien samé. Budú môcť využiť úzku spoluprácu s tímom odborníkov z NIVaM a Regionálnych centier podpory učiteľov. Získajú metodické a didaktické usmernenie pri tvorbe svojich školských vzdelávacích programov, mentoring a ďalšie vzdelávania pre pedagogických zamestnancov a manažment školy.

Skvalitnenie vzdelávania

Cieľom nového kurikula základného vzdelávania je zabezpečiť kvalitné vzdelanie pre všetkých žiakov a žiačky. Aj preto bol pri výbere základných škôl kladený vysoký dôraz na rôznorodosť pilotnej skupiny, rovnomerné zastúpenie všetkých krajov a v rámci nich rozloženie do viacerých okresov.

Podľa možností krajov sa prihliadalo aj na zastúpenie z miest a menších obcí. Dôležitou podmienkou bolo, aby pri zavádzaní nového ŠVP boli zastúpené aj neplnoorganizované školy. Tie aktuálne tvoria štvrtinu vybraných.

V zozname sú aj tri školy s vyučovacím jazykom maďarským, tri s vyšším zastúpením žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ďalším z kritérií bola aj účasť súkromných a cirkevných škôl. Vybrali všetky cirkevné školy, ktoré si podali registráciu.

Autori kurikulárnych zmien budú priebežne vyhodnocovať skúsenosti, ktoré prinesie prax v procese postupného zavádzania nového obsahu a foriem základného vzdelávania. Podľa tejto spätnej väzby sa pristúpi k vylepšeniu komunikačnej stratégie, nastavených podporných mechanizmov a prípadne k cyklickým úpravám ŠVP. Spätnú väzbu zohľadnia aj pri tvorbe sprievodných metodických materiálov.

Ďalšiu registráciu základných škôl, ktorá bude mapovať záujem o vstup do postupného zavádzania ŠVP v školskom roku 2024/2025, otvoria na jeseň 2023. Očakávame, že do postupného zavádzania vstúpi najmenej ďalších 100 škôl. V roku 2025 by mala byť zapojená už tretina základných škôl na Slovensku. Celoplošne nový štátny vzdelávací program zavedú na všetkých školách od školského roka 2026/2027.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko