Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

BR OSN: Guterres hovoril o utrpení Ukrajincov, Lavrov nazval Kyjev zločineckým režimom

Guterres vyzval štáty na mierové riešenie konfliktov.

BR OSN: Guterres hovoril o utrpení Ukrajincov, Lavrov nazval Kyjev zločineckým režimom
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predsedá zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku v pondelok 24. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobuje tejto krajine a jej obyvateľom obrovské utrpenie a devastáciu. Pri rokovaní Bezpečnostnej rady OSN to v ponedlok (24. 4.) vyhlásil generálny tajomník svetovej organizácie António Guterres.

Práve Rusko pritom 15-člennej Bezpečnostnej rade tento mesiac v rámci rotačného princípu predsedá. Pondelkové rokovanie riadil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, ktorý sedel po Guterresovej ľavici.

Lavrov vystúpil hneď po šéfovi OSN a v dlhom prejave okrem iného povedal, že Ukrajina už roky predstavuje hrozbu pre ruskú bezpečnosť. Kyjev pritom nazval zločineckým režimom.

„Napätie medzi hlavnými svetovými mocnosťami je na historickom maxime,“ uviedol Guterres a vyzval štáty na mierové riešenie konfliktov.

Podľa Lavrova sa svet dostal do oveľa nebezpečnejšej situácie ako za studenej vojny. Vo svojom prejave šéf ruskej diplomacie kritizoval Spojené štáty aj ich západných spojencov, okrem iného za to, že Ukrajinu zásobujú zbraňami.

Rokovania Bezpečnostnej rady OSN sa odohrávajú v čase, keď ruská agresia proti Ukrajine trvá už štrnásť mesiacov. Podľa vyšetrovateľov OSN majú ruské sily v susednej krajine na svedomí rôzne druhy vojnových zločinov a Guterres vo februári povedal, že ruská agresia vyvolala v súčasnosti najrozsiahlejšie porušovanie ľudských práv.

Správanie Moskvy v pondelok kritizovala aj americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

„Kým tu sedíme, agresia pokračuje, kým tu sedíme, ruské sily pokračujú v zabíjaní a zraňovaní civilistov, kým tu sedíme, ruské sily ničia kritickú ukrajinskú infraštruktúru. Kým tu sedíme, pripravujeme sa na ďalšiu Buču, Mariupol, budúci Cherson. Ďalší vojnový zločin. Ďalšie zverstvo,“ uviedla.

Lavrov: OSN prežíva hlbokú krízu

Lavrov počas svojej reči hovoril o mnohých témach, britský denník The Guardian označil jeho poznámky za „dlhé a nesúrodé“. Ruský minister okrem iného obvinil Medzinárodný menový fond, že sa premenil na orgán pracujúci pre „dosiahnutie cieľov Spojených štátov a ich spojencov, vrátane cieľov vojenskej povahy“.

OSN podľa Lavrova prežíva „hlbokú krízu“ a môžu za to práve Spojené štáty, ktoré „chcú zničiť architektúru“ organizácie.

Ešte pred rokovaním Bezpečnostnej rady vydali spoločné vyhlásenie veľvyslanci všetkých 27 členských krajín Európskej únie. Ako informovala americká televízna stanica CNN, odsúdili v ňom ruské kroky na Ukrajine.

„Rusko sa snaží vykresliť samo seba ako obrancu Charty OSN a multilateralizmu. Nič nemôže byť vzdialenejšie pravde. Je to cynické. Všetci vedia, že kým Rusko ničí, my budujeme. Keď oni porušujú, my chránime, „uviedol švédsky diplomat Olof Skoog, ktorý je veľvyslancom Európskej únie pri OSN.

Únijní veľvyslanci v tejto súvislosti opäť vyzvali Rusko, aby „okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo všetky svoje vojenské sily“ z územia Ukrajiny pri rešpektovaní „jej medzinárodne uznávaných hraníc“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet