Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Za vinu podnikateľa Kočnera v kauze vraždy novinára Kuciaka hlasoval sudca Jozef Pikna

Hlasovanie o nevine Kočnera bolo v pomere 2:1.

Za vinu podnikateľa Kočnera v kauze vraždy novinára Kuciaka hlasoval sudca Jozef Pikna
Obžalovaný Marian Kočner prichádza v sprievode eskorty na vynesenie rozsudku v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Za vinu obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka hlasoval sudca Jozef Pikna. Ako informuje Denník N, vyplýva to z písomného vypracovania rozsudku.

Denník zároveň pripomína, že predsedníčka senátu Ružena Sabová pri vyhlasovaní rozsudku v máji tohto roku oznámila, že hlasovanie o nevine Kočnera bolo v pomere 2:1. Tretím členom senátu bol sudca Rastislav Stieranka.

Pikna podľa denníka k rozsudku priložil svoje deväťstranové odlišné stanovisko. V ňom vysvetľuje, prečo je na rozdiel od zvyšných dvoch členov senátu presvedčený o vine Kočnera.

„Dôkazy podľa neho vytvárajú „logickú a ničím nenarušovanú sústavu navzájom sa doplňujúcich dôkazov, ktoré vo svojom celku vylučujú možnosť iného záveru, než je ten, že obžalovaný Marian Kočner spáchal skutok“.

Pikna tiež píše, že jeho odlišné stanovisko môže napomôcť zohľadniť všetky aspekty prípadu pri rozhodovaní odvolacieho súdu „v záujme dosiahnutia spravodlivého rozhodnutia“,“ uvádza denník.

Sudca vidí jednoznačný motív

Pikna podľa Denníka N vidí jednoznačný motív v prípade Kočnera v tom, že Kuciak ho ohrozoval svojimi textami. Prokurátori Peter Šufliarsky a Maroš Žilinka ho zase ohrozovali v trestnom konaní.

„Zo záznamov zo sledovania Jána Kuciaka vyplýva, že Marianovi Kočnerovi sa nedarilo odhaliť a zaznamenať negatívne správanie Jána Kuciaka či jeho blízkych, čím sa mu vyhrážal aj v telefonáte, čím by ho mohol vydierať, zosmiešniť a eliminovať,“ cituje denník sudcu.

Pokiaľ ide o komunikáciu z Threemy, sudca podľa denníka videl snahu „zahmlievať či prispôsobovať význam tomu, čomu podľa ich (obžalovaných Aleny Zsuszovej a Mariana Kočnera) presvedčenia uveril prvostupňový súd pri svojom prvotnom rozhodovaní“.

„Keď sa podľa súdu javilo nejaké vysvetlenie ako nelogické, Alena Zsuzsová argumentovala, že ide o vtip, na ktorý vlastne Marian Kočner nereagoval. Podľa sudcu sú v Threeme časti, ktoré sa vo vzájomných súvislostiach s ostatnými dôkazmi nedajú logicky vykladať inak ako tak, že súvisia s objednávkami vrážd,“ uvádza denník.

Sudca podľa denníka upozorňuje aj na správu, kde Kočner použil ikony 50-tisíc, lebka a „soon“ (čoskoro). V tejto súvislosti neverí, že by mohlo ísť o sumu určenú na zbieranie podpisov pre politickú stranu. Aj preto, že Zsuzsová na to odpovedala, že toľko určite nie a cena sa upraví.

„Nie je zrejmé, ako by bolo možné túto cenu ešte dodatočne upravovať, keď už bola vynaložená na ,sociálne balíčky‘,“ konštatuje podľa denníka Pikna.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko