Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

I. Matovič obvinil R. Sulíka, že pomáhal J. Haščákovi. Líder SaS sa k správam nevyjadril

Penta skritizovala Matoviča za stav zdravotníctva.

I. Matovič obvinil R. Sulíka, že pomáhal J. Haščákovi. Líder SaS sa k správam nevyjadril
Igor Matovič ukazuje údajnú komunikáciu medzi Richardom Sulíkom a Jaroslavom Haščákom na tlačovej konferencii. Foto: FB/ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič zverejnil v nedeľu (24. 9.) úryvok komunikácie z jesene 2020 medzi šéfom SaS Richardom Sulíkom a finančníkom Jaroslavom Haščákom.

Haščák mal podľa správ Sulíka inštruovať v argumentácii pri riešení dofinancovania zdravotných poisťovní. Matovič zverejnenie komunikácie odôvodňuje verejným záujmom. Tvrdí, že ide o dôkaz, že SaS slúžila „mafii“.

Haščák mal podľa zverejnenej komunikácie písať na prelome septembra a októbra 2020 vtedajšiemu vicepremiérovi Sulíkovi o tom, že považuje návrh na spôsob dofinancovania za hlúpy a nepremyslený, následne ho mal Sulík žiadať o argumenty, ktoré by mohol predniesť na rokovaní vlády.

Argumentáciu mal žiadať zaslať aj jeho straníckej kolegyni, poslankyni Jane Bittó Cigánikovej, aby ju mohla mať na zasadnutí koaličnej rady. Podľa prepisu potom Sulík žiadal pre ňu väčší priestor „vrátane milého PR“. Za žiadosťou o PR vidí Matovič články o poslankyni v médiách, ktoré vlastní finančná skupina Penta. Haščák je niekdajší šéf finančnej skupiny.

Matovič pripomenul, že vláda v tom čase riešila návrh na dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, s čím Sulík nesúhlasil. Sulík a Bittó Cigániková podľa neho vyvíjali tlak v koalícii, aby sa peniaze rozdelili a časť tak šla aj do súkromných zdravotných poisťovní vrátane poisťovne Dôvera, ktorá spadá pod Pentu. Dodal, že SaS tiež tlačila na odchod Mareka Krajčího z postu ministra zdravotníctva.

„Právo Richarda Sulíka na ochranu jeho súkromnej komunikácie s Haščákom považujem za slabšie ako verejný záujem,“ povedal Matovič k tomu, prečo sa rozhodol zverejniť komunikáciu, ktorú získal. Dodal, že celú zálohu komunikácie Sulíka mu ponúkli za milión eur, no nič nezaplatil, iba si vyžiadal kópiu state o komunikácii s Haščákom.

Redakcia RTVS nevie potvrdiť pravosť komunikácie, ktorú Igor Matovič zverejnil.

Sulík sa odmietol vyjadriť

Šéf SaS Richard Sulík sa odmietol vyjadrovať k obsahu údajnej komunikácie s finančníkom Jaroslavom Haščákom. Pripomenul, že on ani SaS nemá žiadne korupčné prípady.

Zároveň priblížil, že návrh dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) 300 miliónmi eur považoval za veľmi zlé riešenie. Na jeseň 2020 preto presadzoval ako člen vlády zvýšiť platbu za poistencov štátu, peniaze by sa tak rozdelili do všetkých troch zdravotných poisťovní.

Podľa zverejnenej komunikácie mal Haščák Sulíka inštruovať v argumentácii pri riešení dofinancovania zdravotných poisťovní. Sulík reagoval, že nesúhlasil s „naliatím“ peňazí do VšZP, bol to podľa neho nečakaný návrh.

„Spor bol o tom nenaliať do bezodnej diery ďalších 300 miliónov eur, ale zvýšiť platbu za poistencov štátu. Z veľkej časti by opäť profitovala Všeobecná zdravotná poisťovňa, lebo má 3,5 milióna z 5,5 milióna poistencov dokopy,“ priblížil šéf SaS s tým, že to na vláde zastavil. Napokon sa podľa neho schválilo 198 miliónov eur pre VšZP a o rok a pol neskôr ďalších 160 miliónov eur.

Sulík oznámil, že sa nebude vyjadrovať k obsahu svojho mobilu. „Nebudem sa vyjadrovať k nejakým domnelým obsahom, o ktorých nič neviem,“ dodal. Matoviča označil za pomstychtivého a podlého klamára a manipulátora. Vníma to ako zúfalý pokus zaujať.

Haščák: Matovič neoznámil korupciu

Finančník Jaroslav Haščák očakáva, že polícia začne trestné stíhanie pre korupciu, prípadne iné trestné činy, ktorých sa dopustila osoba, ktorá ponúkla lídrovi OĽANO a priatelia Igorovi Matovičovi komunikáciu v mobile šéfa SaS Richarda Sulíka, za čo žiadala milión eur.

Polícia by mala podľa neho konať aj voči Matovičovi pre neoznámenie tohto trestného činu. Haščákovo stanovisko poskytol jeho advokát Martin Škubla.

„Aktuálne sa od bývalého premiéra dozvedáme, že s človekom, ktorý mu dal miliónovú, pravdepodobne korupčnú ponuku, nielenže nevyrazil dvere a nenahlásil ho na polícii (hoci má zákonnú oznamovaciu povinnosť, inak sa dopustí trestného činu neoznámenia trestného činu), ale s touto osobou údajne zobchodoval vybrané súkromné správy,“ skonštatoval Haščák.

Finančník pripomenul, že v decembri minulého roka Matovič avizoval, že má informácie o údajnej korupcii Sulíka a o dva mesiace uviedol, že k tejto veci vypovedal na polícii.

„Polícia vtedy potvrdila, že sa podozreniami, o ktorých Igor Matovič hovoril, zaoberá. Vyzývame aj preto políciu, aby vzhľadom na dnešnú tlačovku Igora Matoviča oboznámila verejnosť s výsledkami jej doterajšieho zisťovania,“ doplnil.

Penta kritizuje Matoviča

Investičná skupina Penta sa nikdy netajila tým, že jediná cesta, ako dostať do slovenského zdravotníctva viac peňazí, je zvýšenie platby za poistencov štátu. Zhoduje sa na tom podľa nej celý zdravotnícky sektor.

Penta zároveň kritizuje hnutie OĽANO a priatelia za to, že dôsledkom jeho vládnutia hrozí kolaps v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a zdravotníctvu chýba takmer miliarda eur. Uviedla to Lenka Vargová z investičnej skupiny.

„Opakujúce sa dofinancovanie sektora prostredníctvom zvyšovania základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne sme považovali a aj stále považujeme za vrcholne nespravodlivé voči poistencom súkromných zdravotných poisťovní a diskriminačné voči všetkým daňovým poplatníkom,“ uviedla Vargová.

Skupina Penta tiež tvrdí, že najväčším nešťastím a zločinom páchanom na slovenskom zdravotníctve je skutočnosť, že o jeho financovaní niekoľko rokov rozhodovali predstavitelia OĽANO vrátane expremiéra Igora Matoviča.

„Výsledkom jeho amatérskych rozhodnutí je, že slovenskému zdravotníctvu dnes chýba takmer miliarda eur a hrozí kolaps v poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ dodala Vargová.

Téme sme sa venovali aj v Správach RTVS:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko