Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Obžalovaný z brutálnej vraždy ženy v Michalovciach skutok ľutuje. Rozsudok odznie v októbri

Jeho obhajca uviedol ako poľahčujúce okolnosti, že sa obžalovaný priznal.

Obžalovaný z brutálnej vraždy ženy v Michalovciach skutok ľutuje. Rozsudok odznie v októbri
Na archívnej snímke obvineného 18-ročného V.H. predvádzajú policajti pred sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Košice II. Foto: TASR

V prípade vraždy 46-ročnej ženy z 1. januára tohto roka v Michalovciach zazneli v piatok na Mestskom súde v Košiciach záverečné reči. Z obzvlášť závažného zločinu vraždy je obžalovaný Valentín Horváth, ktorý sa k skutku priznal a vyjadril ľútosť. Súd vynesie rozsudok 4. októbra.

Prokuratúra žiada pre obžalovaného nepodmienečný test odňatia slobody pri hornej hranici trestnej sadzby, čo je 25 rokov.

V záverečnej reči sa obžalovaný ospravedlnil rodine zavraždenej za svoje konanie. „Veľmi mi je to ľúto. Odkedy som tu, stále si vyčítam, prečo som to urobil. Neviem to pochopiť a veľmi sa chcem ospravedlniť,“ povedal Valentín Horváth, ktorý mal v čase skutku 18 rokov. Polícia ho zadržala 3. januára v Žiline, odvtedy je vo väzbe.

U obžalovaného nebola zistená duševná choroba

Jeho obhajca uviedol ako poľahčujúce okolnosti, že sa obžalovaný priznal, v čase skutku mal vek blízky mladistvému, bol pod vplyvom alkoholu a nebol predtým trestaný. Prokurátorka uznala ako poľahčujúcu okolnosť len priznanie.

Na piatkovom pojednávaní vypovedal znalec z odboru psychológia s tým, že u obžalovaného nebola zistená duševná choroba alebo porucha v zmysle psychózy.

„Boli u neho zistené podpriemerné rozumové schopnosti na rozhraní mentálnej subnormy a ľahkej mentálnej retardácie,“ uviedol. V čase spáchania trestného činu Valentín H. podľa znalca mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť a svoje konanie mohol ovládať.

Rodičia zavraždenej ženy si ako poškodení okrem úhrady nákladov za pohreb žiadajú aj úhradu nemajetkovej ujmy po 30.000 eur. Podľa slov ich splnomocnenkyne so stratou dcéry sa nevedia psychicky vyrovnať, prišli o možnosť rozvíjať rodinný život a oporu v starobe.

K vražde na ulici v Michalovciach došlo na Nový rok ráno. Páchateľ bývalú zdravotnú sestru sledoval a napadol po tom, ako si vybrala peňažnú hotovosť z bankomatu.

Podľa bezpečnostných kamier sa žena snažila pred páchateľom ujsť a kričala o pomoc, ten ju však dobehol a opakovane bodal nožom. Následne jej ukradol mobilný telefón a peňaženku. Žena zraneniam na mieste podľahla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko