Na hlavný obsah

Ak by sa Peter Pellegrini spojil so Smerom, nezbavil by sa nálepky „Ficov klon“, hovorí politológ

Podľa politológa by mu spolupráca so Smerom poškodila meno.

Ak by sa Peter Pellegrini spojil so Smerom, nezbavil by sa nálepky „Ficov klon“, hovorí politológ
Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico. Foto: TASR a SITA/koláž RTVS

Stranu Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) by vstup do koalície so Smerom – sociálna demokracia (Smer-SD) pochovalo. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini by sa tak už nikdy nezbavil nálepky, že je „Smerák“ či „Ficov klon“.

Povedal to pre agentúru SITA politológ Tomáš Koziak s tým, že je veľmi ťažké povedať, s kým nakoniec Hlas zostaví vládnu koalíciu. Väčšina predsedníctva Hlasu-SD preferuje koalíciu práve so Smerom Roberta Fica. To je do istej miery podľa politológa pochopiteľné, pretože strany sú si ideovo blízke, spájajú ich priateľstvá, spoločná minulosť.

Avšak podľa politológia členovia Hlasu-SD, ktorí odišli od Fica, mali na to svoje dôvody, ktoré racionálnym spôsobom navonok artikulovali. „Chceli sa rozísť s politikou ‚našich ľudí‘, s korupčnými škandálmi Smeru-SD nechcú mať nič spoločné a taktiež chcú byť jeho čistejšou odrodou. Tým, že pôjdu do koalície so Smerom by to jednoznačne popreli a stali by sa z nich pokrytci,“ uviedol Koziak pre SITA.

Tvrdí, že Fico by si z Hlasu urobil trhací kalendár či rohožku, po ktorej môže šliapať a robiť si s ňou, čo chce. To podľa politológa urobil s každým jedným koaličným partnerom. Pellegrini má záujem o dialóg so zahraničnými lídrami. O tom svedčí aj jeho stretnutie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v marci tohto roku.

Na rozdiel od Fica, ktorý nazval nemeckú armádu Wehrmacht, teda výrazom, ktorý označoval armádu nacistického Nemecka. „Európska únia vie veľmi dobre, kto je Ľuboš Blaha (Smer-SD) a akú rétoriku má. Byť s Blahom v spoločnej vláde je niečo, čo Pellegriniho bude jednoznačne diskreditovať v zahraničí. Fico nebude akceptovateľným partnerom pre zahraničných lídrov,“ vysvetlil Koziak.

Dobrou voľbou nebude ani SNS

Koziak za závažný problém označil aj tesnú parlamentnú väčšinu, ktorá by mohla vzísť z koalície Smer-SD, Hlas-SD a Slovenskej národnej strany (SNS). Išlo by o 79 poslancov, čo je podľa neho krehká väčšina.

Na druhej strane by však vznikla trojkoalícia, čo je zas výhodou, pretože v trojici sa vládne oveľa jednoduchšie ako vo štvorici. „Ku krehkosti prispieva aj SNS, ktorá by v tej koalícii bola. Vieme, že niekoľko politikov, ktorí boli zvolení do parlamentu na kandidátke SNS vzišli zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), čiže z tábora, s ktorým Pellegrini nechce mať nič spoločné.

Tomáš Taraba je človek, s ktorým sa Pellegrini zrejme nebude chcieť ukazovať na verejnosti a už vôbec nie, aby boli spolu v koalícii,“ myslí si politológ. Do tejto skupiny partnerov zaradil aj Martinu Šimkovičovú, ktorá je známou aktivistkou z portálov, ktoré šíria dezinformácie a často „koketovala“ s hnutím Republika.

„Hlas-SD otvorene hovorí, že Republika je pre neho červená čiara a takto by mal Republiku rovno v koalícii len s inou nálepkou. Z členov SNS sa do parlamentu prebojoval len jej líder Andrej Danko, všetcí ostatní sú odídencami z rôznych iných politických strán,“ dodáva.

Toto podľa Koziaka poukazuje na ťažkú ukotviteľnosť ľudí. Domnieva sa, že sú schopní zlyhať v nejakom kľúčovom okamihu, ktorý by sa týkal hlasovania. „Oni si môžu povedať – takto hlasovať nebudeme, lebo je to proti nám a keď sa vám to nepáči, tak odídeme zo strany. To už urobili, a keď to urobili raz alebo dvakrát, prečo sa nedomnievať, že to urobia aj nabudúce. Stačí, že odídu štyria poslanci a vláda skončí,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko