V roku 2022 v Európe prvýkrát zaznamenali výskyt nebezpečného komára tigrieho, ktorý môže prenášať smrteľné ochorenie dengue. Od vtedy odborníci zaznamenali niekoľko prípadov, kedy sa Európania touto chorobou nakazili. O rozširovaní tropického hmyzu informoval zahraničný portál Politico.
Horúčka dengue predstavuje hrozbu pre verejné zdravie a ľudia pracujúci v tejto oblasti hovoria, že nárast výskytu tropickej choroby môže sťažiť dostupnosť liekov pre tých, ktorí ich najviac potrebujú.
Lisa Goerlitzová, vedúca bruselskej kancelárie nemeckej charitatívnej organizácie Deutsche Stiftung Weltbevölkerung (DSW), varovala, že ak sa vývoj liekov zrýchli kvôli rastúcemu trhu v krajinách s vysokými príjmami, potom sa nemusí uprednostniť dostupnosť, cenová prijateľnosť a ďalšie kritériá, ktoré sú vhodné pre krajiny s nízkymi zdrojmi.
Za rozširovaním komárov z exotických krajín do Európy stoja klimatické zmeny aj migrácia, do krajín zároveň prichádzajú aj iné ochorenia, ako chikungunya a zika. Podľa portálu Politico v roku 2022 na kontinente zaznamenali 71 prípadov horúčky dengue, a to 65 vo Francúzsku a šesť v Španielsku.
Ochorenie spôsobuje vysokú horúčku, silné bolesti hlavy a zvracanie, závažnejšia forma môže spôsobiť krvácanie ďasien, bolesti brucha a v niektorých prípadoch aj smrť, priblížil portál. Môže ísť aj o slabé alebo žiadne príznaky.
V súčasnosti niekoľko spoločností vyvíja nové vakcíny proti tejto tropickej chorobe, Európska únia schválila dve, od spoločnosti Sanofi a Takeda. Vývoju očkovacej látky proti horúčke dengue sa venuje aj spoločnosť Moderna, ktorá sa zaoberá aj vakcínou proti vírusu ZIKA.