Vzácny druh sokola kobcovitého pred desiatimi rokmi na Slovensku takmer vyhynul. Ochranári preto vytvorili medzinárodný projekt na jeho záchranu. V spolupráci s maďarskými aj rakúskymi odborníkmi rozširujú populáciu tohto druhu sokola.
Chránený sokol kobcovitý je výnimočný svojim sfarbeným. Má červeno-oranžové nohy. Každú zimu preletí približne deväťtisíc kilometrov z Európy do Afriky. Loví hmyz, myši a hraboše, ktoré spôsobujú veľké škody poľnohospodárom. V roku 2012 hniezdil na Slovensku len jeden pár.
„Populácia, ktorá hniezdila v chránenom vtáčom území Lehnice v 90. rokoch, zanikla kvôli tomu, že sa tam sypal jed na hraboše. Samičky nosili mláďatám tieto otrávené hraboše, tým sa otrávila celá kolónia,“ vysvetlil predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko.
Ochranári preto v spolupráci s dobrovoľníkmi vytvorili medzinárodný program na záchranu sokola kobcovitého. „Tento rok môžeme konštatovať veľmi úspešnú sezónu, kedy zahniezdilo až 20 párov a vyviedlo 46 mláďat. Čo sa možno nezdá veľa, ale je to tretia najúspešnejšia sezóna za 20 rokov,“ priblížil koordinátor Ochrany dravcov na Slovensku Roman Slobodník.
Narastajúcej populácii vzácneho druhu sokola na Slovensku sa venoval redaktor RTVS Peter Mútňan:
Dlhé roky sídlil na okraji Bratislavy
Na Slovensku dlhé roky sídlil na jedinom mieste, a to na okraji Bratislavy. Vďaka manažmentu záchrany sokola kobcovitého sa jeho populácia rozšírila aj do Chráneného vtáčieho územia Úľanská mokraď neďaleko Trnavy.
„Vytvárame hniezdne príležitosti, manažujeme biotopy, napríklad vykúpili sme nejaké pozemky, kde sejeme také bylinky, ktoré atrahujú hmyz. Tým, že je hmyzožravý, tak sa mu tam vytvorili dobré podmienky,“ uviedol Chavko.
Podľa Romana Slobodníka má Slovensko obrovský potenciál. „Len v Maďarsku sídli viac ako 1 500 párov, takže nás má čo dotovať,“ dodal.
V rámci programu záchrany sokola kobcovitého plánujú ochranári u nás vytvárať nové hniezdiská aj v ďalších lokalitách, aby sa v najbližších rokoch populácia tohto ohrozeného druhu rozšírila dvojnásobne.