Za posledných 25 rokov sa výrazne zmenšilo 40 percent šelfových ľadovcov v Antarktíde. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v časopise Science Advances. V dôsledku topenia od roku 1997 do roku 2021 podľa nej došlo k strate hmotnosti 71 zo 162 antarktických šelfových ľadovcov, u 68 z nich zaznamenali „štatisticky významný“ pokles.
Európska vesmírna agentúra (ESA) to označila za „alarmujúce“ zistenia. Šelfový ľadovec sa rozkladá na okraji kontinentálneho pevninského ľadovca a významnou časťou leží nad morskou hladinou. Obklopujú antarktický kontinent a pomáhajú chrániť a stabilizovať ľadovce v oblasti tým, že spomaľujú ich odtok do oceánu.
Vedci uviedli, že tieto straty presahujú bežné výkyvy šelfových ľadovcov. Prispievajú tak podľa nich k dôkazom o tom, ako zmena klímy spôsobená človekom ovplyvňuje Antarktídu.
„Očakávali sme, že väčšina šelfových ľadovcov prechádza cyklami rýchleho, ale krátkodobého zmenšovania a potom pomaly dorastajú. Namiesto toho vidíme, že takmer polovica z nich sa zmenšuje bez známok obnovy, „uviedol hlavný autor štúdie Benjamin Davison, ktorý pôsobí na univerzite v Leedse.
Rekordne nízka úroveň morského ľadu
Vedci zistili, že počas skúmaného obdobia pribralo na hmotnosti 29 šelfových ľadovcov, zatiaľ čo hmotnosť 62 ďalších sa nijako výrazne nezmenila. Výskumníci uviedli, že 48 ľadových šelfov stratilo počas 25 rokov viac ako 30 percent svojej hmoty.
Kľúčovým faktorom topenia boli oceánske prúdy a vetry na západnej strane Antarktídy, ktoré tlačili teplú vodu pod šelfové ľadovce.
Topenie veľkých šelfových ľadovcov uvoľňuje do oceánu sladkú vodu, čo môže pôsobiť na oceánsku cirkuláciu, uviedla ESA, ktorej radarové satelitné snímky boli v štúdii použité.
Prvé údaje zverejnené minulý mesiac ukázali, že morský ľad, ktorý pokrýva oceán okolo Antarktídy, dosiahol túto zimu rekordne nízku úroveň. To posilnilo obavy vedcov, že vplyv klimatických zmien na južnom póle sa zvyšuje.