Na hlavný obsah

Okrem murárov klesá aj počet záujemcov o stolárstvo. Ide pritom o najžiadanejšie profesie na trhu práce

Mladým by mohla tieto povolania zatraktívniť automatizácia či robotizácia.

Okrem murárov klesá aj počet záujemcov o stolárstvo. Ide pritom o najžiadanejšie profesie na trhu práce
Ilustračná snímka študenta pri murovaní komína. Foto: RTVS

Murár, tesár, obkladač či elektrikár. Tieto profesie sú najžiadanejšie na trhu práce. Stredné odborné školy avizujú aj tento rok opäť menší počet absolventov v týchto odboroch.

Kým pred desaťročiami mali v prešovskej škole každoročne 30 murárov – absolventov, dnes je to len desať. Klesol aj počet záujemcov o stolárstvo. „Ponúkali sme osem miest, no a potvrdilo nám päť žiakov záujem o štúdium. Naše deti možno až tak veľmi nechcú fyzicky pracovať, možno to nie je pre nich až také zaujímavé,“ povedala riaditeľka SOŠ technická v Prešove Janka Galdunová.

Školu často kontaktujú aj zamestnávatelia, ktorí takéto profesie potrebujú. Na trhu práce je ich málo. „Hľadáme veľmi ťažko. Najlepšie je, keď si ho vychováme. Náš stolársky priemysel išiel trochu do úzadia, keďže okolité štáty boli lepšie propagované a lepšie dotované,“ vysvetlil výrobca nábytku z Prešova Marek Kravec.

Prevažne mužské remeselné profesie už dopĺňajú aj ženy. „Je to hlavne o odhodlaní, nie je to o sile. Stačí nájsť dobrú techniku,“ povedala študentka SOŠ drevárska v Spišskej Novej Vsi.

So študentkami prevažne mužských odborov sa v Správach RTVS rozprávala redaktorka Diana Murdziková:

Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska pri zatraktívnení remesiel pomôže i automatizácia a robotizácia aj pri stavebných prácach. „Tá murárčina sa začne transformovať. Už dnes máme murovacie roboty, murár už nebude ani tak veľmi pracovať, ale bude programovať toho robota, bude murovať za neho,“ priblížil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Niektorých mladých ľudí inšpirovala pri výbere remesla rodinná tradícia. „V posledných dvoch či troch rokoch sa nám veľmi pekne ukazuje, že tie klasické odbory murár, inštalatér či elektrikár, máme tu chlapcov, ktorí majú aj rodinné firmy,“ uviedla riaditeľka Galdunová. „Máme to v rodine, tak napredujeme ďalej. Veľmi ma baví tento odbor, je to neskutočne dobrá vec. Murári aj celkom dobre zarábajú v tejto dobe,“ povedal študent v odbore murár Gabriel Kostelník.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko