Na hlavný obsah

Je to neprijateľný krok. Opozičné strany reagovali na rozdelenie RTVS, o ktorom sa hovorí vo vládnom programe

Pre PS a SaS je rozdelenie neprijateľným krokom.

Je to neprijateľný krok. Opozičné strany reagovali na rozdelenie RTVS, o ktorom sa hovorí vo vládnom programe
Na ilustračnej snímke budova Slovenského rozhlasu a pohľad na výškový blok areálu Rozhlasu a televízie Slovenska (RVTS) v Mlynskej doline. Foto: TASR,/Dano Veselský. koláž RTVS

Na rozdelenie RTVS, o ktorom sa hovorí v programovom vyhlásení vlády, neexistujú dôvody. Ide o snahu ovládnuť verejnoprávne médiá. Uviedla to poslankyňa parlamentu Zora Jaurová (Progresívne Slovensko).

Pre stranu Sloboda a Solidarita (SaS) je rozdelenie neprijateľným krokom a považuje to za skok do minulosti.

„Nepočula som žiadny argument, prečo je spojená RTVS menej verejnoprávna ako rozdelená. Je to nedomyslený krok a vláde očividne ide o ovládnutie verejnoprávnych médií. Je to snaha ovplyvňovať manažment, obsah aj spôsob práce RTVS,“ poznamenala Jaurová z PS.

Za nebezpečnú považuje poslankyňa aj pasáž programového vyhlásenia, ktorá je v kapitole verejná správa, hoci ide o oblasť kultúry a médií.

„Vláda chce robiť nejaké správy o stave demokracie, čiže sama seba hodnotiť. Tieto ‚správy‘ chce potom šíriť cez médiá a v programovom vyhlásení dokonca na tento účel priamo predpisuje RTVS konkrétny formát relácie,“ poukázala Jaurová. Označila to za vládnu propagandu, je to podľa nej absolútne neprípustné.

Podľa Gröhlinga to je mrhanie peňazí

Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling pripomenul, že rozdelenie by prinieslo mrhanie peňazí. Znamenalo by to podľa neho tiež ovládnutie verejnoprávnosti politickou mocou.

Vláda podľa Gröhlinga nepriniesla žiaden argument, prečo by rozdelenie RTVS malo byť prospešné.

„Spojenie týchto inštitúcií znamenalo synergiu a úspory. Ročne sa šetrilo 30 miliónov eur,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii. Poukázal tiež na európsky trend o spájaní takýchto inštitúcií.

SaS zároveň tvrdí, že rozdelenie RTVS by bolo štrukturálnou zmenou, čo znamená možnosť „vyhodiť“ všetkých terajších vedúcich predstaviteľov. „Štrukturálna zmena umožňuje meniť vedenie RTVS,“ povedal René Parák z SaS.

Podľa Paráka by proces rozdelenia trval štyri až päť rokov, čo by znemožnilo robiť ďalšie projekty na rozvoj inštitúcie. Išlo by podľa neho o premárnený čas, museli by sa tiež vyčleniť peniaze len na rozdeľovanie, ako aj na duplicitných zamestnancov.

Pripomenul, že náročné by bolo aj rozdeľovanie regionálnych štúdií RTVS a poukázal na chýbajúce priestorové kapacity.

Vláda vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že presadí právny a ekonomický rámec rozdelenia RTVS na dve nezávislé verejnoprávne mediálne inštitúcie – Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas, prípadne zváži iné riešenie, ako posilniť verejnoprávnosť RTVS.

Kritizoval aj vyjadrenia premiéra

Gröhling zároveň kritizoval, že premiér Robert Fico (Smer-SD) označil vybrané médiá za nepriateľské.

Pripomenul tiež, že predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) si musí vedieť poradiť s jedným poslancom, ktorý sa nevie správať a nemá obmedzovať prístup na informovanie verejnosti.

Reagoval tak na rozhodnutie Pellegriniho obmedziť médiám nahrávanie a živé vstupy v budove parlamentu.

K zmene došlo po stredajšom (15. 11.) incidente, keď poslanec Igor Matovič (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) vulgárnym slovným útokom narušil prípravu do živého vstupu poslanca Jána Mažgúta (Smer-SD).

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) pripomenula, že ak by došlo k obmedzeniu prístupu médiám, znamená to porušenie práva na prístup k informáciám. Ak by došlo na Úrade vlády SR či v NR SR k takýmto predpisom a ich realizácii, je podľa nej na zváženie podanie ústavnej sťažnosti.     

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko