Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Premiér Fico oznámil, že prerušuje komunikáciu s viacerými veľkými médiami

Podľa neho otvorene prejavujú nepriateľské politické postoje.

Premiér Fico oznámil, že prerušuje komunikáciu s viacerými veľkými médiami
Predseda vlády Robert Fico vystupuje v Národnej rade SR. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Predseda vlády Robert Fico vyhlásil, že prerušuje akúkoľvek komunikáciu s viacerými médiami. Konkrétne ide o TV Markízu, Denník N, denník SME a webový portál Aktuality.

„TV Markíza, Denník N, denník SME a webový portál Aktuality od prvých hodín vzniku vlády SR povinnosť pravdivo, všestranne a včas informovať verejnosť o činnosti orgánov verejnej moci, osobitne vlády SR a jej predsedu, neplnia,“ uviedol Tlačový odbor Úradu vlády SR.

Sú to médiá, ktoré otvorene prejavujú nepriateľské politické postoje. Tie sa zakladajú predovšetkým na zverejňovaní nepravdivých, neúplných informácií alebo na zamlčiavaní informácií, dodáva tlačový odbor.

Úrad vlády tvrdí, že Fico rešpektuje, že orgány verejnej moci majú podľa príslušných právnych predpisov povinnosť poskytovať médiám informácie o svojej činnosti. Súčasne zdôrazňuje, že účelom tejto povinnosti je garantovať pravdivé, všestranné a včasné informovanie verejnosti.

Pokiaľ si citované médiá nezačnú plniť zákonnú povinnosť, predseda vlády Fico prerušuje s nimi akúkoľvek komunikáciu.

Denníku N neodpovedá Fico už roky

Zákon prikazuje premiérovi SR Robertovi Ficovi (Smer-SD), aby informoval všetky médiá. V reakcii to uviedol šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

„Som presvedčený, že porušuje zákon, lebo ten mu prikazuje, aby informoval všetky médiá. Aj čitatelia Denníka N majú právo na informácie a Robert Fico im ich chce odoprieť,“ zdôraznil Kostolný.

Priblížil, že Fico ich denníku neodpovedá už roky. „Zmena však je, že to premiér vyhlásil ako jeho oficiálne stanovisko. Nie je to len otázka jeho dobrej či zlej nálady, je to premiérske rozhodnutie,“ podotkol.

Podľa Kostolného sa však zdá, že Fico chápe, ako zle by vyzeralo, „ak by nepustil novinárov televízie Markíza, Denníka N, SME a Aktualít na úrad vlády. Preto svoje hrozby zjemnil a teraz iba hovorí, že s novinármi z týchto redakcií nebude komunikovať“.

Proti premiérovmu prístupu protestovalo v pondelok pred Úradom vlády SR niekoľko študentov žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko