Na hlavný obsah

Niektoré pekárne začali obmedzovať výrobu. Pred Vianocami môžu na pultoch chýbať niektoré výrobky

Pekárne prestávajú prijímať nové objednávky.

Niektoré pekárne začali obmedzovať výrobu. Pred Vianocami môžu na pultoch chýbať niektoré výrobky
Výroba chleba v pekárni v Košiciach. Foto: TASR/Roman Hanc

Niektoré pekárne na Slovensku už pre nedostatok zamestnancov začali obmedzovať produkciu a prestávajú prijímať nové objednávky.

V predvianočnom období, keď býva dopyt po chlebe, pečive a koláčoch troj- až štvornásobne vyšší ako počas roka, to môže spôsobiť nedostatok niektorých pekárskych a cukrárskych výrobkov na pultoch.

Uviedol to Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Týkať sa to bude podľa neho najmä tradičných regionálnych slovenských vianočných výrobkov.

„Nedostatok pracovníkov z dôvodu zhoršujúcej sa chorobnosti prakticky vo všetkých regiónoch Slovenska a zvyšujúci sa počet predčasných odchodov do dôchodku ovplyvnili počty zamestnancov. A to do tej miery, že viaceré prevádzky museli pristúpiť k obmedzeniu produkcie,“ priblížil Lapšanský.

Predpokladá, že vzhľadom na „veľmi negatívny vývoj v zdravotnej situácii populácie“, sa bude výroba v predvianočnom období obmedzovať ešte viac. Máme návrh riešenia situácie, ale čakáme na termín od ministra práce. Potrebujeme aktívnu spoluprácu s úradmi práce v regiónoch,“ dodal.

Problémy s dodržaním objednávok

V predvianočnom období, keď sa tradične v pekársko-cukrárskom sektore vyrobí o 300 až 400 percent výrobkov viac, tak podľa Lapšanského nebude možné naplniť všetky objednávky.

Pekári podľa neho už koncom novembra informovali o možných rizikách nadchádzajúceho obdobia. Ako najväčší sektor slovenského potravinárstva totiž začali zaznamenávať veľké množstvo žiadostí o predčasné odchody do dôchodku a rýchly rast chorobnosti svojich zamestnancov.

„Žiaľ, vážnosť situácie do ďalších týždňov môžeme len odhadovať. Ak sa práceneschopnosť ešte zhorší, budú musieť najmä stredné a väčšie prevádzky pristupovať k ešte väčším obmedzeniam, ako je napríklad rušenie celých zmien či zastavenie výroby v noci,“ skonštatoval Lapšanský.

SZPCC má viac ako 520 členov, od samostatne zárobkovo činných osôb až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu zamestnávajú viac ako 12 200 pracovníkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika