Na hlavný obsah

Sociálna poisťovňa začína penzistom vyplácať mimoriadny príspevok, žiadať o neho netreba

Niektorým príde v osobitnom režime.

Sociálna poisťovňa začína penzistom vyplácať mimoriadny príspevok, žiadať o neho netreba
Seniorka drží v ruke euromince. Foto: ČTK DPA/Felix Kästle

Sociálna poisťovňa začína od piatka (1. 12.) vyplácať mimoriadny jednorazový príspevok k trinástemu dôchodku vo výške 300 eur. Takmer 1,5 milióna poberateľov všetkých dôchodkových dávok ho dostane vo svojom štandardnom výplatnom termíne.

Sociálna poisťovňa nastavila výplatu tak, aby všetkým penzistom tento príspevok doručila najneskôr do 20. decembra tohto roka. Poberatelia s výplatným termínom 22. a 24. deň v mesiaci ho tak dostanú skôr.

O mimoriadny príspevok netreba žiadať, Sociálna poisťovňa zabezpečuje jeho výplatu automaticky.

Príspevok sa vypláca automaticky

Dodatočný príspevok poisťovňa vyplatí automaticky dôchodcom, ktorí majú nárok na výplatu dôchodku v decembri tohto roka. Poisťovňa vyplatí mimoriadny príspevok spolu s dôchodkom vo výplatných termínoch v decembri tohto roka, čiže od 2. do 24. dňa v mesiaci.

Sumu 300 eur dostanú penzisti vo výplatnom termíne buď na bankový účet alebo si ho prevezmú spolu s decembrovým dôchodkom na pošte, ak si zvolili výplatu dôchodku v hotovosti.

Niektorým príde v osobitnom režime

V osobitnom režime poisťovňa vyplatí mimoriadny príspevok tým poberateľom, ktorí majú výplatný termín 22. alebo 24. deň v mesiaci. Týmto dôchodcom zašle Sociálna poisťovňa 300 eur na účet alebo poštovým poukazom na výplatu tak, aby ho mali k dispozícii najneskôr v stredu 20. decembra.

Rovnako najneskôr 20. decembra dostanú 300 eur aj dôchodcovia, ktorým Sociálna poisťovňa priznala dôchodok v uplynulom období, teda v decembri tohto roka, a ešte nemajú zabezpečenú pravidelnú mesačnú výplatu dôchodku.

Poberateľom, ktorým Sociálna poisťovňa poukazuje dôchodok do cudziny, ktorá je štátom Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarskou konfederáciou, mimoriadny príspevok Sociálna poisťovňa vyplatí v decembri osobitne. Teda nie naraz s dôchodkom za december.

Aj v tomto prípade doručí Sociálna poisťovňa mimoriadny príspevok najneskôr 20. decembra tohto roka.

Nárok na túto dávku budú mať poberatelia akéhokoľvek druhu dôchodku. Pôjde o poberateľov starobných, predčasných starobných, invalidných, sociálnych a pozostalostných dôchodkov. Vyplatenie tejto dávky si vyžiada 440 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika