Sopečná erupcia na juhozápade Islandu už zjavne ustáva. Vedci však varujú, že v najbližších mesiacoch môže v oblasti dôjsť k ďalším erupciám. Informujú o tom agentúry AP, DPA aj AFP.
„Hoci erupcia výrazne zoslabla, ešte je priskoro vyhlásiť, že sa skončila,“ uviedol v piatok islandský meteorologický úrad. Dodal, že oblasť naďalej pozorne sleduje.
V posledných hodinách podľa úradu nebola viditeľná žiadna povrchová sopečná aktivita, nedokázal však vylúčiť, že v kráteroch stále nejaká prebieha. Počet otrasov, ktoré erupciu sprevádzali, sa za posledných 24 hodín tiež výrazne znížil.
Štvrtková erupcia spôsobila prerušenie dodávok teplej vody v postihnutej oblasti na polostrove Reykjanes ležiacom juhozápadne od metropoly Reykjavík.
Bez teplej vody
Láva, ktorá začala vtedy vytekať zo zlomu, zasiahla potrubie zásobujúce teplou vodou región Sudurnes, kde žije približne 28.000 ľudí. Tamojších obyvateľov a podniky preto úrady vyzvali, aby šetrili elektrinou a vodou. Bez teplej vody zostalo i neďaleké medzinárodné letisko Keflavík.
Islandská premiérka Katrin Jakobsdóttir pre média uviedla, že príslušné úrady počítajú s tým, že sa im ešte v piatok podarí obnoviť dodávky teplej vody. Miestna energetická spoločnosť HS Orka informovala, že opravy na sieti potrubia prebiehali aj v noci, a to aj pri teplotách klesajúcich až na mínus 14 stupňov Celzia.
Po erupcii museli vo štvrtok opäť uzatvoriť aj neďaleké svetoznáme geotermálne kúpele Modrá lagúna a evakuovať všetkých hostí. Láva sa počas dňa vyliala aj na prístupovú cestu ku kúpeľom. V piatok boli v oblasti zatvorené školy, verejné kúpaliská aj športoviská.
Miesto najnovšej erupcie leží približne štyri až päť kilometrov severne od rybárskeho mestečka Grindavík a dva až tri kilometre západne od elektrárne Svartsengi, ktorá zásobuje elektrinou približne 30.000 ľudí na polostrove Reykjanes. V rovnakej oblasti došlo už v januári k dvom erupciám.
Benedikt Ófeigsson, geofyzik z islandského meteorologického úradu, tvrdí, že v nasledujúcich mesiacoch môže oblasť čakať takúto erupciu približne každý mesiac. „Z dlhodobého hľadiska je to veľmi ťažké povedať, ale z krátkodobého hľadiska budeme v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne naďalej svedkami opakovaných prienikov magmy (na povrch) a erupcií,“ povedal.