Odnož džihádistickej siete Islamský štát (IS), ktorá sa prihlásila k piatkovému (22. 3.) útoku v Moskve, sa v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát pokúšala zaútočiť aj na území Francúzska.
Počas návštevy v zámorskom departemente Francúzska Guyana to v pondelok (25. 3.) vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron.
V súvislosti s útokom v Moskve francúzska vláda v nedeľu (24. 3.) večer na celom území Francúzska zvýšila stupeň varovania pred teroristickým útokom na najvyšší, čo znamená hroziaci útok.
Macron toto rozhodnutie v pondelok obhajoval ako preventívne opatrenie vychádzajúce z dôveryhodných a spoľahlivých informácií.
Francúzska vláda deklarovala už v nedeľu, že sieť Islamský štát – Chorásán (IS-K) sa zaplietla do niekoľkých nedávno zmarených plánov na teroristické útoky vo viacerých európskych krajinách vrátane Nemecka a Francúzska.
Podľa agentúry AFP Macron súčasne varoval pred akýmkoľvek zneužívaním útoku v Moskve zo strany Ruska. Doplnil, že pre samotné Rusko a bezpečnosť jeho občanov by bolo „cynické a kontraproduktívne“, ak by Moskva tento kontext zneužila a pokúsila sa ho obrátiť proti Ukrajine.
Putin obvinil Ukrajinu
Ruský prezident Vladimir Putin pritom vo svojom príhovore – odvysielanom 19 hodín po útoku v Moskve – už poukázal na zodpovednosť Ukrajiny, aj keď pre svoje tvrdenia neposkytol žiadne dôkazy.
I keď sa k útoku v moskovskom centre Crocus City Hall prihlásila odnož IS, Putinov hovorca Dmitrij Peskov v pondelok odmietol toto priznanie komentovať s odvolaním sa na to, že vyšetrovanie v prípade stále prebieha.
Rusko útok vyšetruje samostatne
Macron vo svojom vyhlásení uviedol, že Paríž ponúkol ruským bezpečnostným zložkám posilnenú spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu.
Peskov však v pondelok deklaroval, že ruské orgány činné v trestnom konaní a ruské tajné služby vyšetrujú teroristický útok v centre Crocus City Hall samostatne a nemajú „žiadne kontakty so Západom“.
V odpovedi na otázku, či boli Kremľu poskytnuté spravodajské informácie zo Spojených štátov, ktoré v marci varovali pred hroziacimi teroristickými útokmi v Rusku, Peskov uviedol, že informácie tohto druhu sa zdieľajú len prostredníctvom príslušných spravodajských služieb a keďže ide o citlivé informácie, nezverejňujú sa.
Peskov pripomenul, že boj proti terorizmu je neustály proces, ktorý si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu v plnom rozsahu. Dodal, že teraz sa takáto spolupráca žiadnym spôsobom neuskutočňuje.