Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Biden sľúbil, že bude bojovať za reprodukčné práva žien. Trumpovi republikáni zákaz interrupcií podporujú

Reagoval na zákaz interrupcií v Arizone.

Biden sľúbil, že bude bojovať za reprodukčné práva žien. Trumpovi republikáni zákaz interrupcií podporujú
Zľava prezident USA Joe Biden a Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden sľúbil, že bude bojovať za reprodukčné práva žien. Uviedol to v reklamnom spote. Jeho štáb ním odmietavo reagoval na rozhodnutie súdu v štáte Arizona o obnovení platnosti zákona z roku 1864 o zákaze interrupcií. Časť republikánov toto rozhodnutie podporuje.

Demokrati i republikáni považujú interrupcie za kľúčovú otázku novembrových prezidentských volieb. Informovala v noci na piatok (12. 4.) agentúra AFP, Demokrati dúfajú, že kontroverzia s tým spojená privedie k volebným urnám viac voličov. Republikáni Donalda Trumpa sa totiž stavajú za rozsiahle obmedzenia interrupcií v celej krajine.

„Kvôli Donaldovi Trumpovi stratili milióny žien základnú slobodu rozhodovať o svojom tele a teraz sú kvôli tomu ohrozené životy žien,“ upozornil Biden v 30-sekundovom spote.

Spot odvysielajú v štáte Arizona aj počas obľúbených relácií vrátane American Idol a Saturday Night Live. Zameriava sa na kľúčové cieľové skupiny Demokratickej strany – mladých ľudí, ženy a voličov latinskoamerického pôvodu.

Zverejnili ho dva dni po tom, ako Najvyšší súd v Arizone rozhodol, že tomto štáte platí starý zákon o interrupciách z 19. storočia. Ten hovorí, že žena môže podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva iba v prípade, keď sa jej život nachádza v ohrození.

Lekári po novom nebudú môcť vykonať interrupciu po znásilnení, inceste a ani z iných dôvodov. Ak by zákaz porušili, hrozilo by im dva až päť rokov vo väzení.

Láka kľúčových voličov

Vzhľadom na to, že podľa prieskumov verejnej mienky si väčšina Američanov myslí, že potraty by mali byť vo väčšine prípadov legálne, Bidenov tím sa na túto tému sústreďuje, aby pred prezidentskými voľbami prilákal kľúčových voličov.

Úradujúci prezident sľúbil, že obnoví platnosť rozhodnutia najvyššieho súdu z roku 1973 v prípade Roe vs. Wade, ktorý povoľoval ženám v celých Spojených štátoch prerušenie tehotenstva do jeho 24. týždňa.

V lete 2022 však najvyšší súd tento verdikt zvrátil. Po novom si pravidlá v tejto oblasti môžu jednotlivé štáty regulovať podľa vlastného uváženia. Mnohé z nich, najmä konzervatívne štáty na juhu, podmienky pre vykonanie interrupcií sprísnili, niektoré ich zakázali úplne.

Rozporuplné signály Trumpa

Trump, ktorého kľúčovou voličskou základňou sú konzervatívni evanjelikálni kresťania, vysiela nateraz rozporuplné signály. Chváli sa, akú rolu zohral pri zrušení platnosti rozhodnutia v kauze Roe vs. Wade, ale časť svojich spojencov nahneval, keď tento týždeň povedal, že rozhodnutie Arizony zašlo „príliš ďaleko“.

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová, ktorá sa – podobne ako Biden – uchádza o znovuzvolenie a výrazne sa angažuje v otázke potratov, sa v piatok chystá navštíviť Arizonu.

Zákon, aký teraz bude platiť v Arizone, podporuje len sedem percent obyvateľov tohto štátu. Platiť by mal začať o 14 dní. Jeho odporcovia sa však ešte chcú pokúšať zvrátiť rozhodnutie súdu.

Arizona je jeden z kľúčových štátov, ktoré môžu v novembri rozhodnúť o novom americkom prezidentovi.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet