Na hlavný obsah

Dôchodcovia budú koncom roka dostávať vyšší trinásty dôchodok, zmenu schválil parlament

Akú výšku bude mať dávka v tomto roku?

Dôchodcovia budú koncom roka dostávať vyšší trinásty dôchodok, zmenu schválil parlament
Ilustračná snímka rúk seniorky. Foto: Unsplash

Starobní dôchodcovia, ako aj poberatelia iných druhov dôchodkov dostanú v tomto roku trinásty dôchodok vo výške 606,30 eura.

Stáť bude celkovo v tomto roku 828 miliónov eur, pričom však nejde o čistý náklad. Uviedol to vo štvrtok (18. 4.) minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) na tlačovej konferencii.

„Trinásty dôchodok dostanú aj bývalí príslušníci bezpečnostných zborov. Vyhoveli sme aj združeniam, ktoré zastrešujú invalidných seniorov, a to tak, že poberatelia, ktorí už dosiahli dôchodkový vek, dostanú trinásty dôchodok vo výške 606,30 eura,“ uviedol Tomáš.

Skoršie vyplatenie dávky

Vláda podľa neho bude môcť počas roka svojim nariadením kedykoľvek vyplatiť určitú časť trinásteho dôchodku skôr, pokiaľ to bude nevyhnutné. Dávka bude podľa šéfa rezortu sociálnych vecí v tomto roku stáť 828 miliónov eur.

„Ale nie je to čiastka, ktorá je navyše, lebo na tento rok už bolo rozpočtovaných vyše 300 miliónov eur na predchádzajúci trinásty dôchodok. Samotná Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) priznala, že sa cez daň z pridanej hodnoty (DPH) do štátneho rozpočtu vráti asi 100 miliónov eur,“ priblížil.

Čistý náklad je podľa Tomáša pre tento rok 400 miliónov eur. Niektoré prostriedky sa použijú zo Sociálnej poisťovne (SP). Väčšina však pôjde podľa neho transferom zo štátneho rozpočtu.

Dôchodková dávka

Trinásty dôchodok bude dôchodkovou dávkou a bude stanovený ako priemerný dôchodok za predchádzajúci rok.

Priemerný dôchodok ako kritérium bol podľa Tomáša zvolený preto, aby bola skombinovaná zásluhovosť a solidarita. „Pretože v takomto prípade dostanú rovnakú sumu aj seniori s nižšími príjmami, ale aj s vyššími príjmami,“ dodal.

Týmto zákonom bolo podľa Tomáša schválené aj kompenzačné opatrenie týkajúce sa predčasného dôchodku, ktoré požadovala aj Európska komisia (EK).

„Takže zároveň sme si týmto zákonom splnili úlohu smerom k EK a udržateľnosť dôchodkového systému už nebude problémom týkajúcim sa plánu obnovy,“ uzavrel.

Od tohto roka už nebude trinásty dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci Národnej rady SR vo štvrtok definitívne schválili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika