Na hlavný obsah

Nelegálna migrácia z Ukrajiny vzrástla o viac ako 80 percent, vyhlásil Tibor Gašpar

Podľa Gašpara to v absolútnych číslach nie je až tak veľa.

Nelegálna migrácia z Ukrajiny vzrástla o viac ako 80 percent, vyhlásil Tibor Gašpar
Na snímke Tibor Gašpar. Foto: TSR/Martin Baumann

Slovensko zaznamenalo od začiatku roka nárast nelegálnej migrácie z Ukrajiny o 82 percent. Na rokovaní bezpečnostných a obranných parlamentných výborov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe to povedal predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar. Podľa neho ide o reakciu na Kyjevom nedávno prijatú novelu mobilizačného zákona.

„Nárast, ktorý sme zaznamenali za prvé štyri mesiace, je o 82 percent. V absolútnych číslach to nie je až tak veľa, hovoríme o 300 nelegálnych migrantoch, ktorí sa pokúšali prekročiť schengenskú hranicu mimo hraničných priechodov,“ spresnil.

Dodal, že existujú úvahy, ako Ukrajine pomôcť s evidovaním a vrátením niektorých jej občanov späť do ukrajinskej armády. Na základe rozsahu mobilizácie je podľa neho možné, že krajiny susediace s Ukrajinou budú čeliť aj tejto podkategórii nelegálnej migrácie.

Dočasné kontroly českých hraníc

Český policajný prezident Martin Vondrášek sa na rokovaní vrátil k zavedeniu dočasných kontrol na hraniciach so SR. Podotkol, že minulý rok nebol taký dramatický ako ten predchádzajúci, keď Česko zaviedlo kontroly prvýkrát.

Vtedy českí policajti podľa jeho slov denne na hraniciach zaistili asi 300 cudzincov. Dodal, že nebola iná možnosť, než toto opatrenie prijať a zdôraznil, že Česko robí všetko pre to, aby ho už nikdy nemuselo zaviesť.

Ocenil tiež dodržiavanie readmisných dohôd so SR, ktorá je podľa neho v ťažkej pozícii voči Maďarsku, a to je v takejto pozícii voči Srbsku. Vondrášek tiež podotkol, že sa výrazne zlepšila aj spolupráca krajín v boji proti prevádzačom.

Za nutnosť označil zmeniť zmluvu o policajnej spolupráci so Slovenskom a Poľskom, pričom so SR sa nová podoba zmluvy podľa jeho slov blíži do finále.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko