Okresný súd Trnava sa na pracovisku v Piešťanoch vo štvrtok (25. 4.) má venovať žiadosti o podmienečné prepustenie na doživotie odsúdeného šéfa podsvetia Mikuláša Černáka. Trestný zákon umožňuje po 25 rokoch za mrežami a po splnení stanovených podmienok požiadať o prepustenie na slobodu aj v prípade odsúdených na doživotie.
Súdy v takomto prípade posudzujú splnenie formálnych a materiálnych podmienok. Odsúdený by mal vo výkone trestu plnením svojich povinností preukázať polepšenie a tiež to, že v budúcnosti povedie riadny život.
Zatiaľ nie je jasné, kto o prepustenie Černáka požiadal. „Návrh na podmienečné prepustenie odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody podal oprávnený subjekt,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Trnave a súdov v jeho obvode Jana Kondákorová.
Dodala, že na začiatku verejného zasadnutia budú všetci prítomní oboznámení, čo je predmetom zasadnutia a kto podal žiadosť, na základe ktorej sa koná.
O podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody rozhoduje súd na návrh prokurátora, riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom sa trest vykonáva, záujmového združenia občanov alebo na návrh odsúdeného na verejnom zasadnutí. Černák si svoj trest odpykáva v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove.
Šesť vrážd
Senát Krajského súdu v Prešove zamietol v septembri 2010 odvolanie Černáka, rovnako aj odvolanie jeho matky. Potvrdil mu doživotný trest, na ktorý ho odsúdil Okresný súd v Prešove 10. novembra 2009.
Černák sa podľa verdiktu súdu v rokoch 1994 až 1997 osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb, pričom išlo o úmyselné usmrtenia vykonané obzvlášť surovým spôsobom zo zavrhnutiahodných pohnútok. V roku 2000 si Černák už z väzenia objednal smrť podnikateľa Mariána Karcela.
Odsúdený začal neskôr spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Okresný súd v Banskej Bystrici v tejto súvislosti na verejnom zasadnutí v auguste 2020 schválil dohodu o vine a treste. V rámci nej sa na doživotie odsúdený bývalý boss banskobystrického podsvetia priznal k 16 skutkom, z toho k 14 vraždám.
Súd v tejto súvislosti upustil od uloženia súhrnného trestu. Skôr uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine považoval za dostatočný.